دوشنبه 31 ارديبهشت 1397

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی دانش و فناوری ابداع کفی هوشمند کفش

 
 

دوشنبه 11 ارديبهشت 1396

ابداع کفی هوشمند کفش

 
 

محققان ایرانی کفی کفش هوشمندی ابداع کرده اند که دارای حسگرهای متعدد حساس به فشار است و تمامی اطلاعات مربوط به فشار به کف پا در وضعیت های مختلف را اندازه گیری می کند.

مجری این طرح روز دوشنبه گفت: مشکلات حرکتی و حفظ تعادل در حین راه رفتن یکی از مسائلی است که طیف بزرگی از جامعه به ویژه افراد مسن و بیماران با آن مواجه هستند.
دکتر علی شریف نژاد افزود: همچنین ورزشکاران برای بهتر شدن حرکات و هر چه حرفه ای تر شدن نیاز به اندازه گیری پارامترهای حرکتی مختلف و شناخت نقاط قوت و ضعف حرکتی خود دارند.
وی ادامه داد:ابزارهای مختلفی از جمله صفحه نیرو، فوت اسکن و سیستم ثبت حرکات برای اندازه گیری متغیرهای سینماتیکی و سینتیکی راه رفتن و یا دویدن طراحی و ساخته شده اند که در آزمایشگاه های بیومکانیک به کار گرفته می شوند؛ اما با وجود چنین دستگاه هایی، غالبا محیط های آزمایشگاه های بیومکانیک روی عملکرد واقعی فرد تاثیر می گذارد.
مدیر گروه بیومکانیک و فناوری ورزشی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی گفت: هدف از ساخت این کفی هوشمند، طراحی و ساخت یک کفی کفش بود که بتواند تعداد زیادی از متغیرهای مرتبط با راه رفتن را در یک شرایط واقعی و به صورت آنلاین اندازه گیری و ثبت کند. شریف نژاد ادامه داد: این کفی کفش دارای حسگرهای متعدد حساس به فشار است که اطلاعات مربوط به فشار کف پا را در وضعیت های مختلف به سیستم مرکزی و نرم افزار مربوطه ارسال می کند و پزشک از روی این اطلاعات می تواند وضعیت عدم تعادل فرد را تشخیص دهد. وی ادامه داد: همچنین این کفی کفش در حوزه ورزشی، اطلاعات جامعی را در خصوص میزان سرعت، حرکت، شتاب حرکت، تعداد گام ها، فاصله گام ها و ارتفاع گام ها در اختیار مربی ورزشکار قرار می دهد تا وی بتواند از آنها برای تجزیه و تحلیل ورزشکار خود استفاده و در صورت نیاز، به طراحی تغییر تمرینات ورزشی اقدام کند.
شریف نژاد گفت: این کفی کفش قابلیت محاسبه نیروهای کف پا و اندازه گیری پارامترهای حرکتی مانند طول گام، تعداد گام، سرعت ، شتاب و غیره را دارد؛ همچنین دارای سیستمی سبک و قابل حمل است و می تواند با استفاده از امکان تحلیل، داده ها را به صورت اکتیو تجزیه و تحلیل کند. به گفته شریف نژاد، از کاربردهای این کفی کفش می توان به اندازه گیری فشار پا و پایش لحظه ای رفتار حرکتی فرد با استفاده از داده های حاصل از آن اشاره کرد، استفاده از داده های به دست آمده در تحلیل رفتارهای حرکتی ورزشکاران و حتی بیماران مبتلا به مشکلات حرکتی و ارزیابی میزان تعادل افراد در شرایط واقعی موثر است.
وی خاطر نشان کرد که نمونه اولیه این کفی کفش که با همکاری محققان دانشگاه تربیت مدرس و پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی طراحی و ساخته شده است، دو هفته پیش رونمایی شد و نمونه نهایی آن تا اواخر امسال ارائه می شود.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
توزیع بیش از 5 میلیون قطعه سکه به بازار
:: فناوری اطلاعات ::
تغییرات استراتژیک در کروم برای امنیت کاربران
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
برنامه بازی‌های تیم ملی ایران در جام ملت‌های آسیا
:: فرهنگ و هنر ::
ماجراهای روح باباپنجعلی در «پایتخت6»؛ داستان سری جدید سریال پایتخت
:: حوادث ::
مسمومیت با قارچ در تهران نداشتیم

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار