يكشنبه 2 ارديبهشت 1397

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی دانش و فناوری استفاده بیش از حد از فناوری مشکلات روانی به همراه دارد

 
 

يكشنبه 24 ارديبهشت 1396

استفاده بیش از حد از فناوری مشکلات روانی به همراه دارد

 
 

امروزه فناوری جزو لاینفک زندگی همگان است و از آن تقریبا در هر زمینه‌ای استفاده می‌شود.

پژوهشی که در دانشگاه دوک انجام شده نشان می‌دهد، نوجوانان هرچه بیشتر از فناوری استفاده کنند امکان مواجهه‌شان با مشکلات روانی بیشتر خواهد بود. استفاده بیش از اندازه از فناوری احتمال مواجهه با مشکلاتی از قبیل عدم تمرکز، اختلال رفتاری و مدیریت شخصی را افزایش می‌دهد، به خصوص برای نوجوانان که بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به مشکلات روانی هستند.
مطالعه دانشگاه دوک نشان می‌دهد نوجوانانی که در معرض خطر هستند و استفاده زیادی از وسایل تکنولوژیک دارند در مقایسه با نوجوانانی که کمتر از فناوری استفاده می‌کنند علایم بیشتری از ابتلا به بیماری ADHD(Attention-deficit hyperactivity disorder) را از خود نشان داده‌اند.
بیماری ADHD یک اختلال رفتاری رشدی است. معمولاً کودک توانایی دقّت و تمرکز بر روی یک موضوع را نداشته، یادگیری در او کند است و کودک از فعالیت بدنی غیرمعمول و بسیار بالا برخوردار است. این اختلال با فقدان توجه، فعالیت بیش‌ از حد، رفتارهای تکانشی یا ترکیبی از این موارد همراه است. اختلالی که در آن پرتحرکی، بی‌توجهی و رفتارهای ناگهانی بیشتر و شدیدتر از کودکان دیگر وجود دارد. 3 تا 5 درصد کودکان به این اختلال مبتلا هستند و در پسرها شایع‌تر است. ممکن است در بعضی بیشتر علائم پرتحرکی و رفتارهای ناگهانی و در گروهی علائم بی‌توجهی بیشتر دیده شود. علائم این بیماری قبل از 7 سالگی شروع می‌شود ولی اغلب در دوران مدرسه مشکلات جدی ایجاد می‌گردد.
البته استفاده بیش از اندازه از تکنولوژی نتایج مثبتی نیز دارد. بر اساس این تحقیق، زمانی که کودکان و نوجوانان زمان بیشتری به استفاده از تکنولوژی اختصاص می‌دهند، آثار مثبت و تاثیرگذاری مانند کاهش اضطراب و افسردگی مشاهده شده است.
محققان در این پژوهش سعی بر بررسی رابطه میان سلامت روانی کودکان و نوجوانان و زمان‌هایی که آنان از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، داشتند. نتایج نشان داد روزهایی که استفاده آنان از وسایل تکنولوژیک شان بیشتر بود دچار اختلالات رفتاری همچون مشاجره و دعوای فیزیکی، دروغگویی و مشکلات دیگر شدند. علاوه بر اینکه عدم تمرکز و توجه و علایم ADHD به وضوح در آنان دیده شد.
از دیدگاه مثبت، محققان دریافتند استفاده از تکنولوژی برای کاهش میزان استرس و اضطراب و افسردگی میان کودکان و نوجوانان موثر واقع می‌شود. دستیار اجرایی مدیر مرکز تحقیقات کودک و خانواده دانشگاه دوک می‌گوید: کاهش میزان اضطراب و افسردگی میان کودکان و نوجوانان به این دلیل است که آنان از طریق استفاده از تکنولوژی با دوستان و هم‌کلاسی‌های خود در ارتباط هستند. ضمن اینکه برای یافتن تاثیرات تکنولوژی بر سلامت روانی کودکان و نوجوانان نیاز به تحقیقات و بررسی‌های بیشتری است.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
یارانه نقدی پنجشنبه شب ۲۶ بهمن‌‌ماه واریز می‌شود
:: فناوری اطلاعات ::
کوچکترین رایانه جهان رونمایی شد
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
شوک به وزنه برداری ؛ سهمیه ایران در المپیک کم شد
:: فرهنگ و هنر ::
هرجا پاچه خواری می بینم یاد عارف می افتم / هملتِ عارف را کارگردانی می کنم
:: حوادث ::
سرقت مسلحانه طلافروشی در رشت

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار