سه شنبه 26 تير 1397

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی دانش و فناوری مرتب‌کردن مولکول‌ها در خون توسط ربات‌های دی.ان.ای

 
 

سه شنبه 28 شهريور 1396

مرتب‌کردن مولکول‌ها در خون توسط ربات‌های دی.ان.ای

 
 

ربات‌ها در حال حاضر در مرتب‌سازی ذرات خوب هستند. حال آیا عالی نمی‌شود اگر آنها بتوانند چیزهایی را در مقیاس بسیار کوچکتر مرتب کنند؟

محققان موسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech) یک ربات متشکل از یک رشته DNA واحد ساخته‌اند که به طور خودکار، مولکول‌ها را جمع‌آوری کرده، برمی‌دارد و آنها را به مکان‌های مشخص منتقل می‌کند.
این ربات قطعا به شکل یک دستگاه ماشینی نیست و آنچه که در عکس بالا می‌بینید، صرفا یک طرح است که نحوه عملکرد ربات را توضیح می‌دهد. هر بخش مجموعه‌ای از نوکلئوتیدها است که به طور خودکار یک کار خاص را انجام می‌دهد؛ یک بخش به ربات می‌گوید که کجا برود، در حالی که بخش‌های جداگانه به حرکت آن و گرفتن مولکول‌ها کمک می‌کنند.
ترفند این است که نوکلئوتیدهایی انتخاب شوند که واکنش‌های خاصی در DNA مانند فشرده‌سازی (ترکیب کردن) یا جدا کردن (تقسیم) ایجاد کنند. جالب اینجاست همان طور که می‌توانید مقدار انرژی مورد نیاز برای این واکنش‌ها و اندازه رشته‌ها را تخمین بزنید، می‌توانید سرعت ربات را نیز تغییر دهید.
نوکلئوتیدها مولکول‌های ترکیب‌های آلی (ارگانیک) هستند که مونومر (تکپار) و یا پیش‌واحد اسیدهای نوکلئیک به حساب می‌آیند مانند "DNA" (اسید دئوکسی ریبونوکلئیک) و "RNA" (اسید ریبونوکلئیک).
بلوک‌هایی که ساختمان اسیدهای نوکلئیک را می‌سازند؛ همان نوکلئوتیدها، خود از یک باز نیتروژنی، یک قند پنج کربنی؛ (ریبوز یا دئوکسی‌ریبوز) و دست کم یک گروه فسفات تشکیل شده‌اند. بنابراین نوکلئوتید از یک نوکلئوزید به علاوه یک گروه فسفات به‌دست می‌آید.
در حال حاضر، ربات‌های DNA فقط بر روی یک سطح به اندازه نانو حرکت کرده‌اند، چرا که ردیابی ربات بدین صورت کار را ساده می‌کند.
این دستگاه‌های خودکار ژنتیکی در بلند مدت می‌توانند در پزشکی و سایر زمینه‌ها حیاتی باشند. تیم سازنده پیش‌بینی می‌کند که نانوربات‌ها دارو را به جریان خون شما می‌رسانند. آنها حتی می‌توانند با مرتب‌سازی مولکول‌ها در بازیافت و بازیابی، به محیط زیست کمک کنند.
در کوتاه‌مدت استفاده از این رباتها به اندازه‌ای پرکابرد خواهد بود که شما در نهایت بتوانید یک گروه از کمک‌کننده‌های میکروسکوپی و نامرئی داشته باشید.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
نرخ ارز ثابت ماند
:: فناوری اطلاعات ::
آیفون هم هک شد!
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
کی‌روش؛ هفتمین سرمربی پردرآمد جام جهانی
:: فرهنگ و هنر ::
ماجراهای روح باباپنجعلی در «پایتخت6»؛ داستان سری جدید سریال پایتخت
:: حوادث ::
کشف جسد یک زن در پارک چیتگر

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار