جمعه 28 دي 1397

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی اجتماعی دو هفته خوش بارش پیش روی کشور

 
 

چهارشنبه 15 فروردين 1397

دو هفته خوش بارش پیش روی کشور

 
 

مدیرکل شبکه پایش سازمان هواشناسی کشور گفت: با ورود سامانه بارشی از روز دوشنبه هفته آینده (20 فروردین ماه) 2 هفته خوش بارش پیش روی کشور است.

مسعود حقیقت روز چهارشنبه افزود: پیش بینی های نشان می دهد از روز دوشنبه 20 فروردین تا یکشنبه 26 فروردین سامانه بارشی فعالی وارد کشور می شود که در مناطق مرکزی و غربی کشور بارش فراتر از نرمال را رقم خواهد زد.
وی ادامه داد: همچنین پیش بینی شده با ورود سامانه بارشی دیگر از روز دوشنبه 27 فروردین تا یکشنبه دوم اردیبهشت، بارش در کشور به ویژه در غرب و شمال غرب فراتر از حد نرمال و معمولی باشد.
وی در باره میزان بارندگی در سال زراعی جاری گفت: تا روز دوشنبه گذشته (13 فروردین ) میانگین بارش کشور 93.3 میلی متر بود که سال گذشته در مدت مشابه 174.9 بوده است، همچنین بارش نرمال از اول مهر 96 تا روز گذشته در کشور 178.6 میلی متر بود. حقیقت افزود: میزان کمبود بارش نسبت به نرمال و بلند مدت ( 30 ساله ) حدود 52 درصد بوده یعنی 52 درصد کاهش بارش داشتیم .
وی گفت: سال زراعی از مهر امسال تا مهر سال آینده است و مدت بارش هم در این مدت اندازه گیری می شود بنابراین هنوز این دوره به پایان نرسیده است اما به نظر می رسد این دو هفته خوش بارش نیز کمبود بارش در کشور را جبران نکند.
حقیقت اظهار کرد: باران منبع تامین کننده آبهای سطحی و برف منبع تامین کننده منابع آبهای زیر زمینی است بنابراین کاهش این منابع کمبود آب در این دو حوضه را به همراه دارد.
مدیر کل شبکه پایش سازمان هواشناسی کشور گفت: امسال بارش برف به عنوان منبع تامین کننده منابع آبی زیر زمینی نیز کاهش داشته است، برف چون به آرامی ذوب می شود به تدریج نیز سفره های زیر زمینی را تغذیه می کند.
ایران از نظر اقلیمی کشوری خشک و نیمه خشک است و میانگین بارش های سالانه در کشور 250 میلی متر یعنی یک سوم متوسط جهانی است که در چند سال اخیر کاهش قابل ملاحظه ای نیز داشته که این امر منجر به کاهش منابع آبی زیر زمینی، خشک شدن تالاب و رودخانه ها شده است.
این عوامل تاکنون نیز مشکلات محیط زیستی زیادی مانند بروز پدیده گرد و غبار را به همراه داشته است که به اعتقاد کارشناسان ادامه این روند به همراه مدیریت نادرست منابع آبی، مشکلات محیط زیستی و تبعات اجتماعی و اقتصادی آنرا گسترده تر خواهد کرد.
بنا بر گزارش وزارت نیرو، در پاییز امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته،‌ 24 استان کشور شامل استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی ،‌اردبیل، اصفهان،‌ البرز، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، جنوبی، رضوی، ‌خوزستان، زنجان، سمنان، قزوین، قم، کردستان، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، لرستان، مازندران، مرکزی، همدان و یزد با کاهش بارش مواجه بودند.
میزان بارش ها در سه ماهه پاییز امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته در 7 استان ایلام، بوشهر، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمانشاه، گلستان و هرمزگان با افزایش بارش روبرو بوده است.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
از سال آینده پرداخت یارانه‌ها ‌استانی می‌شود
:: فناوری اطلاعات ::
چگونه وای‌فای آیفون را به طور ثابت خاموش کنیم؟
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
برنامه روز یازدهم جام ملت‌های آسیا / ماراتنِ صعود در گروه B
:: فرهنگ و هنر ::
همه آنچه درباره بانک‌ها باید بدانید در قالب یک کتاب
:: حوادث ::
زنده شدن مرده در راه غسالخانه

يادداشت
:: اجتماعی ::
تهران آماده نیست!

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار