سه شنبه 30 بهمن 1397

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی دانش و فناوری تغییر لوگوی گوگل به افتخار رقیب نیوتن

 
 

يكشنبه 10 تير 1397

تغییر لوگوی گوگل به افتخار رقیب نیوتن

 
 

گوگل لوگوی خود را برای گرامیداشت 372امین سالروز تولد گوتفرید ویلهلم لایبنیتس، ریاضیدان، فیزیک‌دان و فیلسوف آلمانی و بنیانگذار سیستم "دودویی" تغییر داده است.

گوگل امروز یکشنبه، 372امین سالروز تولد گوتفرید ویلهلم لایبنیتس، دانشمند برجسته آلمانی را با تغییر لوگوی خود به این مناسبت، جشن گرفته است.
وی اول ژوئیه 1646 و نزدیک به پایان "جنگ سی ساله"، در دنیایی بسیار متفاوت از امروز در شهر لایپزیش آلمان متولد شد.
کارهای لایبنیتس به پایه‌ریزی کامپیوتر و گوشی‌های هوشمند کمک کرده است.
لایبنیتس به طور مستقل کار می‌کرد، اما تقریبا همزمان با اسحاق نیوتن، محاسبات دیفرانسیل و انتگرال را که نوعی از ریاضیات برای محاسبه نرخ تغییر و محاسبات یکپارچه و برای محاسبه چیزهایی مانند مساحت و حجم استفاده می‌شود، توسعه داد.
از آنجا که لایبنیتس و نیوتن هر دو عضو انجمن سلطنتی لندن بودند، احتمالا با وجود عدم همکاری، از کار یکدیگر مطلع می‌شده‌اند.
لایبنیتس محاسبات دیفرانسیل و انتگرال را که همراه با دانش معادلات دیفرانسیل، پایه‌گذار بسیاری از پیشرفت‌های بشر شدند، همزمان ولی کاملا مستقل از اسحاق نیوتن توسعه داد و همین موضوع باعث اختلاف او با نیوتن بر سر اینکه کدام یک زودتر مبدع این علم بوده‌اند، گردید که البته ظاهرا نیوتن پیروز این بازی شد و اکثر کشفیات به نام او ثبت شد. هرچند که علامت‌هایی که امروزه به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند، اولین بار توسط لایبنیتس به کار گرفته شدند. (به طور مثال نماد dy/dx برای مشتق تابع y(x) در نقطه x یا نماد (∫) برای انتگرال). کارهای لایبنیتس اولین بار در سال 1684 منتشر شد، در حالی که نیوتن، 9 سال بعد در سال 1693 همان محاسبات را منتشر کرد. اما چند سال بعد، انجمن سلطنتی، لایبنیتس را متهم کرد که کار نیوتن را سرقت کرده است. با این حال، دو ریاضیدان از راه‌های مختلفی برای نوشتن محاسبات استفاده کرده‌اند و نسخه لایبنیتس امروز هم استفاده می‌شود. بنابراین به نوعی وی پیروز این ماجرا بوده است.
لایبنیتس همچنین سیستم دودویی را توسعه داد که همان سیستم صفر و یک است که مبنای زبان‌های رایانه‌ای مدرن است.
وی همچنین کار ریاضیدانان اروپایی که قبلا سیستم خود را از علامت باینری اختراع کرده بودند، متمرکز کرد، اما این سیستم‌ها را به شکل مدرن باینری اصلاح و ساده کرد.
لایبنیتس همچنین نقش به‌سزایی در سیاست اروپایی زمان خویش بازی کرده است و مقام بالایی نیز در تاریخ فلسفه و تاریخ ریاضی دارد.
وی از بزرگترین فیلسوفان عصر خِرد و روشنگری محسوب می‌شود. وی در مکانیک کلاسیک بر این عقیده بود که زمان و مکان نسبی هستند، در حالی که نیوتن بر عقیده خودش مبنی بر مطلق بودن زمان و مکان اصرار می‌ورزید.
لایبنیتس دارای وسعت نظر بود و می‌کوشید تمام مسالک و معتقدات بشری را باهم سازش دهد و با اینکه هواخواه دکارت بود، از او کورکورانه پیروی نمی‌کرد و می‌گفت: فلسفه دکارت به منزله دهلیز حقیقت است، از آن باید وارد شد، اما نباید آنجا متوقف ماند.
با اینکه لایبنیتس تألیفات زیادی داشت، از وی فقط دو کتاب باقی مانده است؛ یکی به نام "شعور انسان" و دیگری به نام "خداجویی" و هر دو این کتاب‌ها هم به زبان فرانسه نوشته شده است.
لایبنیتس هیچ‌گاه ازدواج نکرد.
گوتفرید ویلهلم لایبنیتس، دانشمند برجسته آلمانی که پایه‌گذار بسیاری از پیشرفت‌های امروزی بشر شد، سرانجام در 14 نوامبر سال 1716 در شهر هانوفر آلمان چشم از جهان فروبست.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
نجفی: افزایش قیمت خودرو به ۵ درصد حاشیه بازار استمرار روند مسئله‌دار فعلی است انبار احتکار خودرو در شهرستان آذرشهر
:: فناوری اطلاعات ::
تاسیس آزمایشگاه بلاک چین و رمز ارز
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
مادر مرحوم شاکر: تا زنده‌ام به قائدی رضایت نمی‌دهم
:: فرهنگ و هنر ::
همه آنچه درباره بانک‌ها باید بدانید در قالب یک کتاب
:: حوادث ::
خواستگاری‌اززن‌سوم‌بعدقتل2 همسر

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار