جمعه 2 فروردين 1398

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی اقتصادی پروژه «دفن صفر ضایعات در زمین» کارخانه نستله در قزوین

 
 

يكشنبه 31 تير 1397

پروژه «دفن صفر ضایعات در زمین» کارخانه نستله در قزوین

 
 

کارخانه نستله در قزوین به موجب پروژه «دفن صفر ضایعات در زمین»، تا سال ۱۴۰۰ دفن ضایعات خود را به صفر خواهد رساند.

کارخانه نستله در قزوین به موجب پروژه «دفن صفر ضایعات در زمین»، تا سال ۱۴۰۰ دفن ضایعات خود را به صفر خواهد رساند.
شرکت نستله در ادامه فعالیت‌هایش در راستای حفظ و پایداری محیط زیست و منابع برای نسل‌های آینده، به صورت جهانی و طی طرحی مبتکرانه متعهد شده تا پایان سال ۱۴۰۰ دیگر هیچ پسماندی از کارخانه‌هایش در زمین دفن نشود. به‌موجب این برنامه که پروژه «دفن صفر ضایعات در زمین» نام دارد تمامی پسماندها اعم از بازمانده محصول نهایی و نیز ضایعات کارخانه‌ای باید مجدداً به مرحله تولید بازگردند.
در همین راستا، کارخانه نستله در کشورمان یکی از کارخانه‌هایی است که تاکنون به نتایج چشم‌گیری در این حوزه دست‌یافته و بخش قابل‌توجهی از نقشه راه طراحی شده را طی کرده است. این پروژه پس از دو سال تلاش و با مطالعه روی مواد اولیه و عناصر موجود در ضایعات و نیز گزینه‌های جایگزین برای تبدیل پسماندها به مواد قابل استفاده در بسترهای مختلف شکل‌گرفته است. در پروژه «دفن صفر ضایعات در زمین»، دورریزها به سه بخش اصلی پسماند مایع، ضایعات پودری و نیز پلاستیک، آهن و چوب تقسیم ‌شده‌اند. پس از تشخیص میزان بالای سرب در لجن ته‌نشین شده از پسماند مایع کارخانه، نوع اسید مورداستفاده در فرآیند ته‌نشینی (برای خنثی کردن خاصیت اسیدی پسماند مایع) تغییر داده شده تا لجن نهایی به‌عنوان کود جامد در مزارع کشاورزی اطراف استفاده شود.
همچنین با توجه به وجود مواد آلی و معدنی فراوان موجود در ضایعات پودری حاصل از فرآیندهای تولید محصولات غذایی کودک، آزمایش‌های جامعی روی عناصر تشکیل‌دهنده این مواد انجام‌شده و نتایج حاصل با سازمان‌های مرتبط در میان گذاشته‌شده است. سرانجام با موافقت و کسب تأییدیه از وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت و سازمان حفاظت از محیط‌ زیست، اکنون این نوع پسماند به کارخانه‌های تولید قارچ فرستاده می‌شود تا در زنجیره تولید مورداستفاده قرار گیرند. ضمناً در راستای تحقق این هدف، زباله‌های پلاستیکی، آهنی و چوبی کارخانه به‌صورت سازمان‌یافته از هم تفکیک می‌شوند تا ضمن پایبندی به قوانین موجود حول عناصر تشکیل‌دهنده مواد بازیافتی، برای بازیافت به مراکز مرتبط منتقل شوند.
این در حالی است که به گفته جوزپه کارلا، مدیر عامل شرکت نستله ایران «دفن صفر ضایعات در زمین» تنها برنامه نستله در خصوص پایداری زیست‌محیطی نیست. «در کنار طرح مذکور یکی دیگر از اقدامات نستله در ایران پروژه «مدیریت پسماند آب» است. در این پروژه پس از حصول اطمینان از وجود ویژگی‌های مناسب در پساب کارخانه‌هایمان، بخش اعظمی از پساب تخلیه شده کارخانه نستله در قزوین به سیستم جمعی آبیاری بازگردانده می‌شود. به طوری که ۵۰ درصد آب تصفیه شده به تقویت فضای سبز و پوشش گیاهی محیط کارخانه اختصاص

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
نجفی: افزایش قیمت خودرو به ۵ درصد حاشیه بازار استمرار روند مسئله‌دار فعلی است انبار احتکار خودرو در شهرستان آذرشهر
:: فناوری اطلاعات ::
آنچه بهتر است برای حفظ امنیت مودم‌تان بدانید
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
قیمت بیرانوند دو برابر شد
:: فرهنگ و هنر ::
همه آنچه درباره بانک‌ها باید بدانید در قالب یک کتاب
:: حوادث ::
متهم: گلوی دخترعمویم را بریدم و شیرگاز را باز کردم

يادداشت
:: اقتصادی ::
واریز حقوق کارکنان تا ۲۰ اسفند / پرداخت عیدی طی امروز و سه شنبه

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار