چهارشنبه 29 خرداد 1398

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی دانش و فناوری استفاده از باکتری به‌عنوان حامل نانوذرات ضد سرطان

 
 

دوشنبه 17 دي 1397

استفاده از باکتری به‌عنوان حامل نانوذرات ضد سرطان

 
 

پژوهشگران با استفاده از باکتری، نانوحاملی برای انتقال نانوذرات ضد سرطان ساختند. این باکتری حاوی نانوذرات، اثربخشی بالایی در رهاسازی دارو در محل تومور سرطانی دارد. نتایج آزمایش روی موش‌ها موفقیت‌آمیز بوده‌است.

محققان مؤسسه‌ی فناوری ویرجینیا موفق به ارائه‌ی سامانه‌ای شدند که با استفاده از آن می‌توان سرطان را درمان کرد. روش‌ رایج درمان سرطان با تزریق نانوذرات به جریان خون، با مشکل کارایی پایین روبرو است. دلیل این امر، پیچیدگی بدن انسان است که موجب می‌شود تا مقدار کمی از نانوذرات به محل تومور سرطانی برسند و در نتیجه بیشتر ترکیب دارو از بدن دفع شود.
اما در این سیستم جدید که محققان آن را سامانه‌ی رهاسازی دارویی خودکار با کمک باکتری نانومقیاس (NanoBEADS) نام‌گذاری کردند، اثربخشی درمان افزایش یافته است. در این پروژه محققان، نانوذرات با خواص ضدسرطان را به‌صورت شیمیایی به سلول باکتری متصل می‌کنند. این سلول‌ها با اثربخشی بالاتر از تزریق مستقیم به خون می‌توانند دارو را به محل سلول سرطانی برسانند. NanoBEADS در محیط آزمایشگاهی و محیط زنده (بدن موش) صد برابر کارایی بالاتری را نشان می‌دهد. این پروژه ماحصل 5 سال فعالیت بهاره بهکام است. او برای انجام این پروژه از حمایت مالی CAREER برخوردار بوده‌است. او و همکارانش از یک تیم تحقیقات بین‌رشته‌ای روی توسعه‌ی این فناوری کار کرده‌اند.
بهکام می‌گوید: « شما می‌توانید بهترین دارو را بسازید. اما اگر نتوانید آن را به محل مورد نظر برسانید، عملاً این دارو اثربخش نیست. در نتیجه با بهبود روش‌های رهاسازی می‌توان اثربخشی درمان را افزایش داد.» در این پروژه محققان تجربیات خود را در حوزه‌های مهندسی زیست‌پزشکی، مهندسی شیمی و مهندسی مکانیک به اشتراک گذاشتند تا این فناوری به‌دست آید. نتایج این کار در قالب مقاله‌ای با عنوان Nanoscale Bacteria-Enabled Autonomous Drug Delivery System (NanoBEADS) Enhances Intratumoral Transport of Nanomedicine در نشریه‌ی Advanced Science به چاپ رسیده‌است. باکتری‌ها می‌توانند برای بدن خطرناک باشند، اما نوع ضعیف‌شده آن را می‌توان برای مقاصد درمانی استفاده کرد. این باکتری‌های ضعیف‌شده موجب تحریک سیستم ایمنی بدن می‌شوند. بهکام در حوزه‌ی میکروروبات‌های زیست‌هیبریدی تخصص دارد. از این رو با توجه به این پیشینه، از باکتری salmonella به‌عنوان حاملی برای انتقال نانوذرات دارویی به سلول سرطانی استفاده کرد.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
نجفی: افزایش قیمت خودرو به ۵ درصد حاشیه بازار استمرار روند مسئله‌دار فعلی است انبار احتکار خودرو در شهرستان آذرشهر
:: فناوری اطلاعات ::
سیستم اعلام هشدار، تلفات را کاهش داد
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
ربیع‌خواه: پنالتی درست بود
:: فرهنگ و هنر ::
همه آنچه درباره بانک‌ها باید بدانید در قالب یک کتاب
:: حوادث ::
ماجرای مرده‌ای که زنده شد

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار