جمعه 29 شهريور 1398

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی اقتصادی پذیره‌نویسی نخستین اوراق رهنی شرکت‌های خصوصی در بازار فرابورس

 
 

سه شنبه 30 بهمن 1397

پذیره‌نویسی نخستین اوراق رهنی شرکت‌های خصوصی در بازار فرابورس

 
 

ندا بشیری مدیر ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران از پذیره‌نویسی اوراق رهنی شرکت کرمان موتور به عنوان نخستین اوراق رهنی شرکت‌های خصوصی در بازار سرمایه در اولین روز از مهلت سه روزه خبر داد و با اشاره به پیشینه انتشار این اوراق در بازار فرابورس، گفت: اولين مرحله از اوراق رهني در سال 1395 توسط بانك مسكن به عنوان اوراق رهني مبتني بر وام رهنی مسکن در فرابورس ايران پذيره‌نويسي شد، اين اوراق كه بر پايه تسهيلات بانكي مورد تاييد سازمان بورس و اوراق بهادار منتشر شده بود، در مهرماه سال 1397 سررسيد و اصل و سود‌هاي مرتبط با اوراق به سرمايه‌گذاران پرداخت شد.

بشیری در گفت‌و‌گو با پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا) به ویژگی‌های اوراق رهنی کرمان موتور اشاره کرد و افزود: امروز نخستین مرحله از اوراق رهني شركت‌هاي خصوصي توسط شركت كرمان موتور و بر پايه مطالبات ليزينگ خودرو در بازار فرابورس ايران پذيره‌نويسي شد، اين اوراق كه در نماد "كرمان00" با طول عمر 3 سال روي تابلو رفت، توسط بانك پاسارگاد ضمانت شده و شركت واسط مالي آبان دوم به عنوان نهاد واسط اين اوراق معرفي شده است، همچنين شركت تامين سرمايه تمدن به عنوان بازارگردان و متعهد پذيره‌نويس، ضامن نقدشوندگي اوراق مذكور است.
مدیر ابزارهای نوین مالی فرابورس تعداد این اوراق را 2 میلیون ورقه و نرخ آن را 16 درصد اعلام کرد که مواعد پرداخت آن هر سه ماه یکبار از تاریخ انتشار است.
بشیری همچنین در خصوص مکانیسم این اوراق عنوان کرد: بانی این اوراق در نقش عامل وصول، اقدامات لازم در خصوص نگهداري حساب‌ها‌، دريافت اقساط و سایر اقدامات اجرايي مربوط به مطالبات رهني را انجام می‌دهد و جریانات نقدی ورودی و خروجی نیز در طول عمر اوراق، در حساب بانکی به نام نهاد واسط (SPV) نگهداری شده و از محل مدیریت این جریان‌های نقدی، پرداخت‌ها به سرمایه‌گذاران انجام می‌شود.
به گفته وی در زمان انتشار اوراق نیز خریداران با پرداخت به نهاد واسط، تمامی اوراق را خریداری کرده و نهاد واسط، اقساط آتی مطالبات مذکور را از بانی خریداری و بانی، اقساط مطالبات رهنی را به صورت روزانه به حساب واسط منتقل می‌کند. وی در همین زمینه اضافه کرد: نهاد واسط هر 3 ماه یکبار بخشی از موجودی حساب را به عنوان سود اوراق به سرمایه‌گذاران منتقل کرده و در زمان سررسید اوراق، اصل اوراق را به آن‌ها پرداخت می‌کند. لازم به ذکر است امروز 30 بهمن‌ماه 1397 تعداد دو میلیون ورقه رهنی در نماد «کرمان 00» به مبلغ دو هزار میلیارد ریال که به منظور واگذاري مطالبات ‏ناشي از فروش اقساطي شركت كرمان موتور به نهاد واسط برای تامين منابع مالي خريد مواد اوليه و قطعات توسط این ‏شركت منتشر شده بود، در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس به طور کامل پذیره‌نویسی شد.‏

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
نحوه پرداخت قبوض تلفن ثابت چگونه است؟
:: فناوری اطلاعات ::
حضور تلفن همراه در ایران به ربع قرن رسید
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
بیرانوند: برخی می‌خواهند با محروم کردن من تیم‌شان نتیجه بگیرد/لازم باشد خودم بازی نمی‌کنم!
:: فرهنگ و هنر ::
همه آنچه درباره بانک‌ها باید بدانید در قالب یک کتاب
:: حوادث ::
مرگ مرموز یک دختر پس از جراحی بینی

يادداشت
:: اقتصادی ::
واریز حقوق کارکنان تا ۲۰ اسفند / پرداخت عیدی طی امروز و سه شنبه

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار