جمعه 10 تير 1401

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 

اخبار داخلی جاده تندرستی استفاده از ماسک سطح اکسیژن را پایین می‌آورد؟

 
 

يكشنبه 28 فروردين 1401

استفاده از ماسک سطح اکسیژن را پایین می‌آورد؟

 
 

از ابتدای پاندمی تا کنون، رسانه‌های اجتماعی بر شایعاتی نظیر اینکه ماسک‌ها دریافت اکسیژن را کاهش می‌دهند، باعث مسمومیت دی اکسید کربن و تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شوند، تا حدی دامن زده‌اند؛ اما این باور غلط است.

محققان دانشگاه مک مستر کانادا در صدد آزمایش این ادعا برآمدند: به ۲۵ بزرگسال (با میانگین سنی ۷۵.۶ سال)، دستگاه قابل حمل اندازه‌گیری اکسیژن وصل کردند تا میزان اکسیژن خونشان را حین استفاده از ماسک صورت و همین طور در زمان عدم استفاده از ماسک اندازه بگیرند. نتیجه این بود که محققان با هیچگونه علامت هیپوکسی یا کاهش اکسیژن خون مواجه نشدند.
دکتر آرون گلات، متخصص بیماری‌های عفونی، در رابطه با این آزمایش گفت: نتایج با دانش قبلی ما تطبیق داشت؛ یعنی در اثر استفاده از ماسک، اکسیژن کاهش نمی‌یابد.
گلات، سخنگوی انجمن بیماری‌های عفونی آمریکا، اشاره کرد: استفاده مداوم از ماسک برای برخی ناخوشایند است اما حداقل در این شرایط بهانه‌ای برای عدم استفاده از آن وجود ندارد.

آیا ورزش کردن با ماسک امکان‌پذیر است؟
یکی از سؤالات مردم این است که آیا می‌توانند با ماسک ورزش کنند یا نه؟
گلات گفت: اگر افراد برای پیاده‌روی یا دویدن بیرون بروند و هیچ‌کس دیگری در نزدیکی آنها نباشد، می‌توانند ماسک خود را بردارند.
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده به اکثر افراد توصیه می‌کند زمانی که در مکان‌های عمومی هستند از ماسک صورت استفاده کنند؛ ماسکی که حداقل دو لایه پارچه دارد و روی دهان و بینی را کامل می‌پوشاند.
از جمله کسانی که اجازه ماسک نزدن دارند، کودکان زیر دو سال و افراد دارای بیماری تنفسی هستند.

 
 
   
 
 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار