جمعه 10 تير 1401

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 

اخبار داخلی جاده تندرستی تنها یک سوم افراد بستری شده به دلیل کرونا، یک سال بعد، کاملا سالم هستند

 
 

دوشنبه 5 ارديبهشت 1401

تنها یک سوم افراد بستری شده به دلیل کرونا، یک سال بعد، کاملا سالم هستند

 
 

تنها یک سوم افراد بستری شده به دلیل کرونا، یک سال بعد، کاملا سالم هستند
در حالی که آرام آرام سایه ترسناک کووید 19 از بالای سر جهانیان کنار می رود، حالا حالت کووید طول کشیده یا کووید طولانی ممکن است به یک مشکل جدی در سرتاسر جهان تبدیل شود.

تنها یک سوم افراد بستری شده به دلیل کرونا، یک سال بعد، کاملا سالم هستند به گزارش سلامت نیوز به نقل از تایمز، یک مطالعه در بریتانیا که نتایج اولیه آن در روز یکشنبه (24 آوریل) منتشر شده، نشان داد که حتی یک نفر از هر سه نفر بیمار مبتلا به کووید که به علت بیماری بستری شده است، یک سال پس از بستری شدن به طور کامل بهبود نیافته است. این گونه محققان این مطالعه هشدار دادندحالت موسوم به کووید طول کشیده یا کووید 19 طولانی مدت می تواند به یک بیماری رایج درجوامع تبدیل شود.
این مطالعه که روی بیش از 2300 نفر انجام شده است، همچنین نشان داده که احتمال بهبودی کامل در میان زنان بستری شده با کووید 33 درصد کمتر از مردان مشابه است.
درعین حال مشخص شد که احتمال بهبودی کامل در افراد بسیار چاق بستری شده به علت کووید حدود نصف دیگران است(یعنی تنها حدود 15 درصد این افراد یک سال پس از بستری شدن به دلیل کووید علائم و احساس سلامت کامل دارند)، در حالی که احتمال بهبودی کامل در افرادی که در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند و به تهویه مکانیکی نیاز داشتند بسیار کمتر از سایرین(حدود 60 درصد کمتر) بود و این به آن معنا است که تنها حدود 10 درصد از این گروه بیماران یک سال پس از بستری احساس و علائم بیمار بودن ندارند.
این مطالعه وضعیت سلامت افرادی را که بین ماه‌های مارس 2020 تا آوریل 2021 از 39 بیمارستان بریتانیا به دلیل کووید-19 مرخص شده بودند، بررسی کرد، سپس وضعیت بهبود 807 نفر از آنها را در دو مقطع( 5 ماه و یک سال بعد از مرخص شدن) ارزیابی کرد.
بر اساس مطالعه منتشر شده در مجله تنفسی لانست، تنها 26 درصد از این افراد پس از پنج ماه بهبودی کامل را گزارش کردند و این تعداد پس از یک سال فقط کمی افزایش یافت و به 29 درصد رسید.
راشل ایوانز، یکی از محققان اصلی این مطالعه، از موسسه ملی تحقیقات بهداشت و مراقبت عمومی انگلستان، گفت: «ما در بررسی خود در محدوده پنج ماه تا یک سال پس از بستری شدن در بیمارستان در مورد علائم بیماری‌ها، وضعیت سلامت روان، ظرفیت و توان انجام ورزش، آسیب اندام‌ها و ارگان‌ها و کیفیت زندگی بررسی کردیم و به این نتایج رسیدیم.»
در این مورد شایع ترین علائم طولانی مدت کووید، احساس خستگی مفرط، درد عضلانی، بد خوابی، کاهش توان جسمانی و کاهش ظرفیت فعالیت بدنی و احساس تنگی نفس بود.
کریستوفر برایتلینگ از دانشگاه لستر می‌گوید: «بدون داشتن درمان‌های مؤثر، کووید طولانی‌مدت می‌تواند به یک بیماری طولانی‌مدت جدید و بسیار شایع در جوامع تبدیل شود.»
این مطالعه که نتایج ان در کنگره میکروبیولوژی بالینی و بیماری‌های عفونی اروپا ارائه خواهد شد، همچنان ادامه دارد و به نظارت بر سلامت این بیماران ادامه خواهد داد.

 
 
   
 
 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار