سه شنبه 13 خرداد 1399

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی اجتماعی تهران آماده نیست!

 
 

سه شنبه 12 ارديبهشت 1396

تهران آماده نیست!

 
 

هموطن سلام/محمد جواد جعفریان؛ رئیس اسبق سازمان جوانان هلال احمر/


اكثر پژوهش‌ها و گزارش‌هاي علمي زمين شناسي حاكي از آن است كه تهران روي يك بمب ساعتي خوابيده و احتمال وقوع زمين لرزه‌اي با بزرگي حدود هفت ريشتر در مقياس لرزش‌هاي دروني زمين (ريشتر) بسيار بالاست. برخي تحقيقات نشان مي‌دهند دو سوم از جمعيت كنوني تهران هم اكنون در مناطق آسيب‌پذير زندگي مي‌كنند كه عمده آنها در مناطق مركزي، شمال و جنوب تهران متمركز هستند.

پژوهش‌ها بیانگر این است که در صورتي كه وضع اسكان در تهران به همين منوال باشد، در صورت وقوع زمين لرزه، آمار جانباختگان به مراتب بيش از آن خواهد بود كه هم اكنون در آمارهاي رسمي اعلام مي‌شود. از سوي ديگر كارشناسان معماري و شهرسازي و همچنين اكثر مسوولان مديريت بحران معتقدند: رشد سطحي شهر تهران و بي‌توجهي به ساخت و ساز روي گسل‌ها مهم‌ترين عاملي است كه آمار قربانيان زلزله احتمالي تهران را بالاخواهد برد. از سوي ديگر تهران هم اكنون 3 هزار و 268 هكتار بافت فرسوده دارد كه به نسبت ساير سازه‌هاي شهري آسيب‌پذيري بيشتري در مقابل سوانح طبيعي بويژه زمين لرزه دارد. بيشترين سازه‌ها و بافت فرسوده پايتخت در مناطق 9، 10 و 11 قرار دارند كه بخش قابل توجهي از جمعيت تهران در آنها زندگي مي‌كنند. همچنين تراكم سازه‌ها در مناطقي كه بيشترين بافت فرسوده را دارند، باعث مي‌شود در زمان وقوع زمين لرزه امدادرساني به اين مناطق يا به كندي انجام شود يا در صورت تخريب بيش از حد پيش بيني، بطور كامل غيرقابل امكان باشد. براساس مطالعاتي که موسسه ژاپني جايکا درباره آسيب‌پذيري شهر تهران در زمان زلزله انجام داده است بيش از 500 هزار واحد مسکوني در زلزله احتمالي تهران تخريب خواهد شد. براساس اين مطالعات
 

" شرايط شهر تهران به گونه‌ای است كه دسترسي به مناطق آسيب ديده احتمالي بسيار مشكل است و اين موضوع كار را براي نهادهای امدادرسان مشكل خواهد كرد. ... "

 
 
چندين گسل بزرگ تهران را احاطه کرده است به گونه‌اي که گسل بزرگي که به گسل شمالي معروف است که از روستاي مشاء (واقع در شهر دماوند) شروع و تا فشم ادامه دارد و از آنجا جدا و به قسمت هشتگرد – کرج مي‌رسد و گسل بعدي گسل جنوبي (ري) است که از شهر ري آغاز و دو تکه شده که اسلامشهر و حسن‌آباد در جاده قم را پوشش مي‌دهد. در صورت فعال شدن و حرکت اين گسل‌ها نزديک به 500 هزار واحد مسکوني در معرض آسيب جدي و تخريب قرار مي‌گيرد. در حال حاضر زمين در تهران يکي از ارزشمندترين سرمايه‌ها محسوب مي‌شود، از اين ‌رو کمتر سازمان يا فردي موافقت مي‌کند که زمين‌هاي مسکوني يا اداري به فضاهاي عمومي همچون پارک، سالن ورزشي يا ديگر مناطق مناسب براي اسکان اضطراري در هنگام وقوع حادثه تبديل شود. متاسفانه در برخي موارد به دليل وارد شدن صدمات به فضاي سبز اجازه احداث چادر داده نمي‌شود و در فضايي ورزشي نيز به دليل وجود زمين آماده و گراني کف‌پوش‌هاي داخلي زمين اجازه احداث چادر داده نمي‌شود. شرايط شهر تهران به گونه‌ای است كه دسترسي به مناطق آسيب ديده احتمالي بسيار مشكل است و اين موضوع كار را براي نهادهای امدادرسان مشكل خواهد كرد. هر چقدر هم كه نيروهاي امدادی مجرب و آموزش ديده باشند و امكانات مناسبي را هم در اختيار داشته باشند، به خاطر گستردگي شهر تهران نمي‌توان در زمان طلايي امداد و نجات به خوبي عمل كرد به همين خاطر، آموزش به شهروندان بايد در دستور كار تمام نهادهاي مرتبط با موضوع امداد و نجات قرار گيرد. همه این موارد گواه این است که کلان شهر تهران به هیچ وجه برای وقوع زلزله و حوادث بزرگی از این دست آماده نیست. عدم وجود این دغدغه بزرگ در سبد دغدغه‌های شهروندان، لزوم ارائه آموزش‌های همگانی، بهسازی و مقاوم‌سازی بافت‌های فرسوده، برنامه‌ریزی‌های مدیریتی براساس واقعیات شهر تهران، به روز رسانی امکانات و از همه مهمتر ایجاد ساختاری هماهنگ مابین دستگاه‌های متولی، از جمله مواردی است که می‌بایست مورد توجه و عنایت مسئولان مدیریت شهری به عنوان متولی اصلی مداخله در بحران در شهر تهران قرار گیرد.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
قیمت اوراق مسکن کاهش یافت
:: فناوری اطلاعات ::
افشای ویژگی های ساعت هوشمند جدید سامسونگ
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
بازگشت عابدزاده به فوتبال با «اف‌سی‌عابدز»
:: فرهنگ و هنر ::
آیا قسمت‌های آخر سریال پایتخت ۶ ساخته می‌شود
:: حوادث ::
مردی بعد از قتل دوستش با همسر او ازدواج کرد

يادداشت
:: اجتماعی ::
بهترین برنامه ریزی برای اوقات فراغت کودکان در روزهای قرنطینه

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار