چهارشنبه 29 خرداد 1398

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی دانش و فناوری تولید راهنمای موج از جنس سیلیکون با ابعادی در حد غبار

 
 

سه شنبه 18 دي 1397

تولید راهنمای موج از جنس سیلیکون با ابعادی در حد غبار

 
 

پژوهشگران سوئیسی با استفاده از سیلیکون، راهنمای موج بسیار کوچکی ساختند که می‌توان از آن در ادوات میکروسیالی نظیر آزمایشگاه روی تراشه استفاده کرد.

پژوهشگران راهنمای موج به ابعاد یک میکرون از جنس سیلیکون ساختند که می‌تواند در حوزه‌ی زیست‌پزشکی مورد استفاده قرار گیرد. از این راهنمای طول موج می‌توان در ادوات نوری نظیر حسگرهای زیست‌پزشکی و دستگاه‌های آندوسکوپی مورد استفاده کرد؛ تجهیزاتی که بسیار کوچک و پیچیده هستند.
یی پو از مؤسسه‌ی ایکول فدرال لوزان در سوئیس می‌گوید: « تا جایی که من می‌دانم، این کوچکترین راهنمای نوری طول موج است که با استفاده از پلی‌دیمتیل‌‌سیلوکسان ساخته شده‌است. این راهنمای طول موج را می‌توان با ادواتی نظیر آزمایشگاه‌ روی تراشه ترکیب کرد تا دیگر نیازی به قطعات اپتیکی بزرگ نباشد و بتوان با ادوات کوچک آزمایش‌هایی نظیر آزمایش خون را انجام داد. از این فناوری می‌توان برای ایجاد نور در ادوات پوشیدنی استفاده کرد و در نهایت لباس‌هایی مجهز به نمایشگر ساخت.»
این راهنمای موج از یک غبار کوچکتر بوده و زمانی که به‌عنوان راهنما استفاده شود، کمترین میزان هدر رفت نور را انجام می‌دهد. یک سیگنال نور از میان این راهنمای موج پیش از زوال می‌تواند مسافت 10 سانتیمتر یا بیشتر عبور کند.
محققان این راهنما را با استفاده از لیزر بهینه‌شده ساختند که یک روش میکروساخت برای ایجاد ساختارهای سه‌بعدی با جزئیات زیاد است. در این روش لیزر با تابش به مواد شیمیایی حساس به نور موجب پلیمریزه شدن آن‌ها شده و در نهایت ساختاری بزرگ از مونومرها پدید می‌آید. در این راهبرد جدید نیاز به آغازگر نور نیست. آغازگر نور با جذب نور آن را تبدیل به انرژی شیمیایی می‌کند تا فرآیند پلیمریزاسیون آغاز شود. با حذف آغازگر نور، این راهبرد به شدت ساده‌تر شده و می‌توان آن را برای تولید مواد زیست‌سازگار استفاده کرد. این راهنمای موج را می‌توان به‌عنوان واحد سازنده در مدارهای چاپی فتونیک استفاده کرد. این راهنمای موج در طول موج‌های 650 تا 700 نانومتر، تنها 0.07درصد هدر رفت نور دارد. این گروه به‌دنبال بهینه‌سازی این فناوری هستند تا در نهایت راهنمای موج با ابعاد کوچکتر از یک میکرون را تولید کنند.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
نجفی: افزایش قیمت خودرو به ۵ درصد حاشیه بازار استمرار روند مسئله‌دار فعلی است انبار احتکار خودرو در شهرستان آذرشهر
:: فناوری اطلاعات ::
سیستم اعلام هشدار، تلفات را کاهش داد
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
ربیع‌خواه: پنالتی درست بود
:: فرهنگ و هنر ::
همه آنچه درباره بانک‌ها باید بدانید در قالب یک کتاب
:: حوادث ::
ماجرای مرده‌ای که زنده شد

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار