شنبه 23 تير 1403

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی اقتصادی شارژ اضافی ۱۲۰هزار تومانی «یارانه‌ها» ذخیره نمی‌شود/ نحوه بهره‌مندی از این شارژ

 
 

يكشنبه 15 مرداد 1402

شارژ اضافی ۱۲۰هزار تومانی «یارانه‌ها» ذخیره نمی‌شود/ نحوه بهره‌مندی از این شارژ

 
 

معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آخرین جزییات اجرای طرح کالابرگ الکترونیک را تشریح کرد.

علیرضا عسگریان در نشستی خبری با اشاره به اینکه سال ۱۴۰۱ ارز ترجیحی حذف شد و آن زمان یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی ناگهان بین ۸ تا ۹ برابر شد، گفت: یارانه سه دهک اول به ۴۰۰ هزار تومان و مابقی دهکها به ۳۰۰ هزارتومان رسید و ۷۸ میلیون نفر مشمول دریافت یارانه شدند.
وی افزود: حجم پول ایجاد شده از ۳ تا ۴ هزار میلیاردتومان به ۲۷ هزار میلیاردتومان در ماه رسید.
معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: این یارانه برای سفره مردم داده می‌شد و دغدغه این بود که اگر تورم وارد سفره مردم شود مشکل تغذیه ای پیدا می‌کنند و برای اینکه این مشکل پیدا نشود این مبلغ را به نسبت هر نفر پرداخت کردند. به گونه‌ای که یک خانواده ۴ نفره یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان یارانه دریافت می‌کرد. در آن زمان زیرساختی برای ارائه کالاها نبود و از همین رو خانوارها این مبلغ را در هر جایی که خودشان تشخیص می‌دادند مصرف کردند حال آنکه این ۴۰۰ هزار تومان فقط برای آسیب ندیدن تغذیه مردم بود. در همین راستا و اصلاح این امر، ۱۱ قلم کالای استاندارد برای ایجاد سلامت بین نسلی تعریف و انتهای سال ۱۴۰۱ دو پایلوت برای طرح کالابرگ اجرا شد تا زیرساخت لازم برای اجرای سراسری طرح کالابرگ مهیا شود.
عسگریان با اشاره به اینکه دو هفته پیش آخرین مرحله آزمایشی طرح کالا برگ که طی آن فقط مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی با جمعیتی حدود ۸.۵ میلیون خانوار را پوشش می‌داد، اجرا شد افزود: سه دهک درآمدی تحت پوشش این طرح قرار گرفتند لذا در مجموع می‌توان گفت افراد تحت پوشش طرح کالا برگ الکترونیک به ۲۹ میلیون نفر رسید.
عسگریان با اشاره به اینکه در آخرین مرحله اجرای پایلوت، امتیازات جدیدی به مشمولان طرح ارائه شد گفت: دولت دائم به دنبال تامین منابع برای ارائه خدمات ارزنده به مردم است. آن زمان به نمایندگی از دستگاه اعلام کردیم که سه دهک تحت پوشش قرار می‌گیرد؛ به این معنا که مبنای قیمتی ۱۱ قلم کالای اعلامی نسبت به اردیبهشت سال ۱۴۰۱ ثابت و بدون تغییر است لذا هر چقدر تورم روی این ۱۱ قلم کالا ایجاد شود، دولت مابه‌التفاوت افزایش قیمت این کالاها نسبت به سال ۱۴۰۱ را پوشش می‌دهد.
وی ادامه داد: در مرحله قبلی طرح، گفته شد اگر فردی، ۳۲۰ هزار تومان از ۴۰۰ هزار تومان مبلغ یارانه را از سبد کالای اعلامی خریداری کند، ۸۰ هزارتومان اعتبار یارانه‌اش شارژ اضافی خواهد شد. در مرحله جدید طرح کالابرگ، آزادی عمل بیشتری به سه دهک درآمدی داده شد بدین صورت که اعلام شد اگر این افراد ۲۰۰ هزارتومان از مبلغ ۴۰۰ هزار تومان یارانه‌شان را از سبد کالایی خریداری کنند، اعتبار یارانه آنها دوباره ۱۲۰ هزار تومان شارژ اضافه می‌شود به عبارتی مجموع یارانه دریافتی این افراد به ۵۲۰ هزار تومان می‌رسد.
به گفته معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اکنون در آخرین مرحله آزمایشی اجرای طرح کالابرگ قرار داریم که مختصات آن همچون گذشته است و فعلا سه دهک درآمدی را در بر می‌گیرد و مبنای قیمت سبد غذایی نیز همان سال ۱۴۰۱ است.
عسگریان با تاکید بر اینکه بهره‌مندی از طرح مذکور اختیاری است و هر کسی بخواهد می‌تواند این ۴۰۰ هزارتومان را نقدی دریافت و کالایی دیگر خریداری کند اظهار کرد: اما اگر ۲۰۰ هزارتومان را از سبد غذایی خریداری کند ۲ امتیاز به او داده می‌شود. امتیاز اول این است که دولت فاصله تورمی را پوشش می‌دهد و امتیاز دوم این است که ۱۲۰ هزار تومان دیگر نیز دریافت خواهد کرد.
معاون رفاه وزارت رفاه اعلام کرد که از هفدهم مردادماه مردم اگر ۲۰۰ هزارتومان از این سبد غذایی را در طرح کالابرگ خریداری کنند، مابه التفاوت تورمی آن توسط دولت پوشش داده می‌شود؛ ضمنا ۱۲۰ هزارتومان نیز به یارانه اضافه خواهد شد.
عسگریان در خصوص فروشگاه‌هایی تحت پوشش این طرح نیز افزود: اکنون تعداد فروشگاه‌های متصل به طرح به ۹۰ هزار افزایش یافته است. فاصله فروشگاه‌ها به طور متوسط در شهرهای بزرگ بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ متر است. از نظر مدیریتی و دسترسی مشکل تاحدود قابل قبولی رفع شده است. همچنین این امکان وجود دارد که فردی کارت بانکی را همراه خود نبرده باشد، که با استفاده از اپلیکیشن و برنامه کاربردی «شما» امکان خرید با ارسال کد فراهم شده است.
وی در بخش دیگری از این نشست درخصوص میزان تامین کالاهای مشخص شده در سبد غذایی گفت: یکی از مهمترین موضوعات تامین کالاست که این تامین کالا انجام شده است. پیشنهاد می‌شود مردم حتما خرید و از این امتیاز استفاده کنند زیرا اگر از این امتیاز استفاده نکنند شارژ ۱۲۰ هزار تومانی ذخیره نمی‌شود این در حالیست که ۱۲۰ هزار تومان اضافی ماهانه به ازای هر فرد تعلق می‌گیرد.
عسگریان یادآور شد: این احتمال وجود دارد که در ماه‌های آینده دهک‌های درآمدی بیشتری مشمول کالابرگ شوند.
وی در ادامه این نشست با اشاره به استقبال یک میلیون خانوار از طرح کالابرگ الکترونیکی، در پاسخ به این سوال که آیا قرار است به تعداد اقلام این سبد افزوده شود؟ گفت: فعلا اقلامی به این سبد اضافه نشده است و این امر نیازمند یک جریان تحقیقی بسیار مفصل است.
عسگریان در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درخصوص نظارتها بر کم فروشی و گران فروشی اقلام سبد اظهار کرد: یک بحث گرانی و یک بحث گران‌فروشی وجود دارد. این ۱۱ قلم کالاهای تعزیراتی هستند و باید درمورد آنها در بازار طرح و برنامه‌ای وجود داشته باشد لذا در مورد گرانفروشی ساز و کار مفصلی داریم که اکنون گره آن را محکم‌تر کرده‌اند تا گران‌فروشی و کم‌فروشی صورت نگیرد. طرح کالابرگ گرانی و تورم و فاصله تورمی را پوشش می‌دهد.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
شارژ اضافی ۱۲۰هزار تومانی «یارانه‌ها» ذخیره نمی‌شود/ نحوه بهره‌مندی از این شارژ
:: فناوری اطلاعات ::
آغاز دور جدید حراج شماره‌های رند همراه اول
:: روی خط جوانی ::
چه زمانی برای اولین بار بگوییم "دوستت دارم"
:: ورزش ::
همه چیز درباره خویچا کواراتسخلیا، مارادونای گرجستانی
:: فرهنگ و هنر ::
قلم مقدس به‌دنبال معرفی اسوه برای نسل خبرنگاران است
:: حوادث ::
قتل زن تهرانی در حمام خانه اش / شوهرش تصمیم به مثله کردن جسد داشت که پشیمان شد!

يادداشت
:: اقتصادی ::
واریز حقوق کارکنان تا ۲۰ اسفند / پرداخت عیدی طی امروز و سه شنبه

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار