چهارشنبه 30 بهمن 1398

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی فناوری اطلاعات ساختمان پست قدیم میرجاوه جایی برای تماشای تاریخ

 
 

شنبه 11 اسفند 1397

ساختمان پست قدیم میرجاوه جایی برای تماشای تاریخ

 
 

بنای کبوتر خانه در مجموعه اداره پست قدیم شهرستان میرجاوه واقع و در سال 1297 شمسی به دست مستشاران انگلیسی ساخته شده است.

به نقل از پایگاه خبری لادیز، ساختمان قدیمی اداره پست میرجاوه با مساحت نه هزار و 200 متر مربع و با320 متر زیر بنا، در سال 1297شمسی به دست انگلیسی ها ساخته شده است. بنای کبوتر خانه در مجموعه اداره پست قدیم شهرستان میرجاوه واقع شده است. این سازه مکعب شکل خشت و گلی با ارتفاع و عرض سه متر و مساحت نه متر مربع دارای سقفی مسطح می باشد و به دست مستشاران انگلیسی ساخته شده است
مجموعه تاریخی اداره پست سابق میرجاوه، در ابتدای ساخت به عنوان مهمانسرای نیروهای انگلیسی مورد استفاده قرار می گرفته است. در اواخر قرن نوزدهم میلادی نظامیان مستقر در میرجاوه از طریق کبوتران نامه رسان، اطلاعات و نامه های محرمانه خود را جابجا می کردند، از این رو نیاز به مکانی نزدیک و در دسترس برای نگهداری کبوتران نامه رسان داشتند و بنای کبوتر خانه را در منتهی الیه غربی مجموعه اداره پست ساختند.
مدیر میراث فرهنگی شهرستان میرجاوه در این خصوص می گوید: مجموعه تاریخی اداره پست سابق میرجاوه در ابتدای ساخت به عنوان مهمانسرای نیروهای انگلیسی استفاده می شده و بعد پایان جنگ جهانی و خروج نیروهای انگلیسی از منطقه، به اداره پست تغییر کاربری داده است.
وی افزود: مصالح به کار رفته در این ساختمان شامل آجر، چوب، سنگ و فولاد می باشد و سبک معماری این بنا الهام گرفته از معماری هند و پاکستان است و بنای کبوتر خانه نیز در مجموعه اداره پست قدیم شهرستان میرجاوه واقع شده و ظرفیت نگهداری حدود 400 الی 500 عدد کبوتر را داشته و مهمترین و اصلی ترین محل نگهداری کبوتران نامه رسان در آن زمان بوده است.
کُرد خاطرنشان کرد: طبق شواهد بدست آمده در این منطقه، علاوه بر نظامیان ارتش انگلستان، کارکنان راه آهن و سیاست مداران مستقر در منطقه نیز از این کبوتر ها جهت ارسال نامه ها استفاده می کردند، در طول مسیر راه آهن میرجاوه به زاهدان، چندین ایستگاه وجود داشته که شامل چندین سازه از جمله کبوتر خانه بوده است.
مسئول میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان میرجاوه بیان کرد: بنای کبوتر خانه اصلی به دلیل استقرار در مرکزشهرستان و همچنین مرمت و نگهداری در سال های اخیر، همچنان بدون تغییر مانده است، اما سازه های کبوتر خانه در ایستگاه های راه آهن به دلیل نوع مصالح بکار رفته و عدم توجه و رسیدگی در سال های گذشته، تخریب شده و جزئیات زیادی در مورد آنها در دسترس نیست.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
قیمت اوراق مسکن کاهش یافت
:: فناوری اطلاعات ::
کرونا مانع از حضور شهروندان چینی در کنگره موبایل شد
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
تیتر تمجیدی روزنامه عربستانی درباره‌ی فرهاد مجیدی
:: فرهنگ و هنر ::
آخرین وضعیت رضا ایرانمنش در بیمارستان
:: حوادث ::
دفن جسد زن تنها در خانه وحشت

يادداشت
:: فناوری اطلاعات ::
تاکید بر توسعه زیرساخت و سرویس های ارزش افزوده پیام رسان ها

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار