سه شنبه 6 اسفند 1398

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی فناوری اطلاعات گذر به IPV۶ اهمیت دارد

 
 

شنبه 11 اسفند 1397

گذر به IPV۶ اهمیت دارد

 
 

با توجه به افزایش دستگاه‌هایی که از پروتکل اینترنت استفاده می‌کنند، در آینده نزدیک هیچ IPv4 آزادی باقی نمی‌ماند و همین موضوع لزوم گذر به IPV6 را تأیید می‌کند؛ اتفاقی که در بیشتر کشورهای جهان پیاده‌سازی شده و مسؤولان در ایران هم به آن تاکید دارند.

آدرس IP یا Internet Protocol Address شناسه‌ای است که پروتکل به وسیله آن می‌فهمد که داده‌ها یا درخواست‌ها به کدام کامپیوتر فرستاده یا از کدام یک دریافت خواهند شد. با توجه به توسعه یافتن کاربرد خدمات دستگاه به دستگاه و اینترنت اشیا (IoT) که می‌تواند به برقراری ارتباط میان بسیاری از دستگاه‌ها مانند موبایل‌ها، دوربین‌ها و حتی لوازم خانگی و قاب عکس‌های دیجیتال بر بستر اینترنت منجر شود، نیاز به توسعه پروتکل IP بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند. پروتکل IPv۴ از آدرس‌های ۳۲ بیتی تشکیل شده است؛ بدین معنی که این فضا، اجازه آدرس‌دهی حدود ۴.۳ میلیارد آدرس را می‌دهد، در حالی که IPv۶ از آدرس وب ۱۲۸ بیتی تشکیل شده که امکان بهره‌گیری از ۲ به توان ۱۲۸ آدرس یکتا را امکان‌پذیر می‌کند و ظرفیت میلیاردها آدرس جدید را دارد.
در واقع IPv۴ یک بستر برای آدرس‌های اینترنتی است که کشورهای جهان از آن استفاده می‌کنند اما با توجه به افزایش دستگاه‌هایی که از پروتکل اینترنت استفاده می‌کنند، در آینده نزدیک هیچ IPv۴ آزادی باقی نخواهد ماند و کمبود این آدرس مشکلاتی برای شرکت‌های دولتی و خصوصی ایجاد می‌کند، بنابراین برای افزایش تعداد آی‌پی‌های آزاد، نسخه ۶ آن با نام IPv۶ طراحی شد که در بیش‌تر کشورهای جهان پیاده‌سازی شده و یا در حال پیاده‌سازی است. امروزه با افزایش دارندگان موبایل، لپ‌تاپ و رایانه‌های شخصی هشدار برای به پایان رسیدن آدرس‌های IPv۴ رنگ و بوی جدی‌تری به خود گرفته و با وجود صدها میلیون استفاده‌کننده اینترنت و در حالی‌که آدرس‌های اینترنتی روی تلفن‌های همراهی که از جست‌وجوگرهای اینترنتی کوچک استفاده می‌کنند و وسایل بازی و خانگی مانند یخچال و تلویزیون که به زودی و برای راحتی و کارایی بیش‌تر قرار است به اینترنت وصل شوند، لزوم دستیابی به IPv۶ مشخص می‌شود.
برای حکمرانی هوشمند، نیازمند گذر به IPv۶ هستیم
در این راستا امیر ناظمی - رئیس سازمان فناوری اطلاعات - اخیراً، درباره‌ی لزوم گذر به IPv۶ اظهار کرده است: در سال‌های آینده با مفاهیمی مختلفی مانند اینترنت اشیا و حکمرانی هوشمند روبرو می‌شویم. در اینترنت اشیا موجودات زنده و اشیا به هم متصل می‌شوند و اطلاعات بسیاری بین آن‌ها تبادل می‌شود و در این فضا احتیاج به آی‌پی‌هایی داریم که ظرفیت این حجم اتصال و تبادل اطلاعات را داشته باشند. وی اتمام آی‌پی‌های نسخه ۴ را یکی از دلایل گذر به آی‌پی نسخه ۶ عنوان کرد و افزود: فضا برای آدرس‌های بیش‌تر، افزایش ظرفیت امنیتی و دریافت تعداد سرویس‌های بیش‌تر، تعدادی از ویژگی‌های آی‌پی‌های نسخه ۶ نسبت به نسخه ۴ آن است. مجموع آدرس‌هایی که نسخه ۴ آی‌پی‌ها دارند، ۳.۴ میلیارد هستند، در حالی که پیش‌بینی‌های انجام‌شده برای سال ۲۰۲۵، از اتصال ۵۰ میلیارد اجزای مختلف خبر می‌دهد که بیش از ۱۰ برابر وضعیت موجود است، به همین دلیل در جهان به سمت IPv۶ حرکت کرده‌اند.
ناظمی با بیان این‌که ۲۵ درصد تجهیزات شبکه در جهان IPv۶ است، گفت: ۴۹ کشور در جهان بیش از پنج درصد از ترافیک خود را روی آی‌پی نسخه ۶ انتقال می‌دهند و در ۲۴ کشور این ترافیک بیش از ۱۵ درصد است و ۲۹ درصد از ترافیک اینترنت در جهان در IPv۶ منتقل می‌شود. ۱۷ درصد وب‌سایت‌های دنیا بر بستر IPv۶ قرار دارد و کاربران در هند با ۴۴ درصد به عنوان نخستین و آمریکا به عنوان دومین کشور با ۲۱ درصد کشورهایی هستند که از IPv۶ استفاده می‌کنند. در ایران نیز آی‌پی‌های نسخه ۴ بیش از ۱۲ میلیون است که بخشی از آپی‌های ما به IPv۶ گذر کرده است و در حدود یک میلیون دامنه Ir وجود دارد.
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اسناد بالادستی و آئین‌نامه‌های سازمان تنظیم مقررات ارتباطات و با اعلام آمادگی برای کمک به سازمان‌ها و شرکت‌ها برای گذر به IPv۶، تاکید کرد: سازمان فناوری اطلاعات بر اساس این اسناد وظیفه مهیاسازی فضا برای گذر از نسخه ۴ به نسخه ۶ را برعهده دارد و در این حوزه اقداماتی را انجام داده که اجرای چهار پروژه بخشی از این برنامه‌هاست. بر اساس اساسنامه سازمان فناوری اطلاعات این خدمت به عنوان یکی از خدمات این سازمان می‌تواند در اختیار فعالان این حوزه قرار بگیرد.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
قیمت اوراق مسکن کاهش یافت
:: فناوری اطلاعات ::
پروژه بومی همراه اول رتبه دوم جشنواره خوارزمی شد
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
تیتر تمجیدی روزنامه عربستانی درباره‌ی فرهاد مجیدی
:: فرهنگ و هنر ::
آخرین وضعیت رضا ایرانمنش در بیمارستان
:: حوادث ::
قتل هولناک زن توسط پسر معتاد

يادداشت
:: فناوری اطلاعات ::
تاکید بر توسعه زیرساخت و سرویس های ارزش افزوده پیام رسان ها

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار