شنبه 5 بهمن 1398

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی فناوری اطلاعات دبیر جشنواره کودکآنلاین: ایده‌های خلاقانه می‌توانند پیروز شوند

 
 

شنبه 18 اسفند 1397

دبیر جشنواره کودکآنلاین: ایده‌های خلاقانه می‌توانند پیروز شوند

 
 

دبیر جشنواره کودکآنلاین در «آیین انتخاب وب سری و فیلم کوتاه جشنواره کودکآنلاین» تأکید کرد که ایده‌های خلاقانه همواره می‌توانند پیروز شوند.

سید جمال هادیان طبایی زواره، دبیر جشنواره کودکآنلاین در ابتدای جلسه «آیین انتخاب وب سری و فیلم کوتاه جشنواره کودکآنلاین» به حضار و مهمان به‌ویژه محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پروش، احمد مسجد جامعی، عضو شورای شهر تهران و وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی و علیرضا تابش، رئیس بنیاد فارابی خیرمقدم گفت. وی پس از خیرمقدم بابیان اینکه شاید خیلی از شما به یاد نداشته باشید که چه کسی چرخ‌خیاطی را اختراع کرد گفت: شاید اکنون نام فرد اختراع کننده چرخ‌خیاطی اصلاً مهم نباشد، اما چندین نفر رقابت داشتند برای اختراع چرخ‌خیاطی که درنهایت از میان آن‌ها کسی موفق شد تا چرخ‌خیاطی را اختراع کند که به سوزن نگاه کرد و به این مسئله اندیشید که اگر به‌جای سرسوزن ته سوزن سوراخ داشته باشد چه اتفاقی خواهد افتاد. هادیان افزود: همین نگاه به سرسوزن به‌جای ته سوزن باعث شد که چرخ‌خیاطی اختراع شود؛ اختراعی که به خیاطی مدرن، ایجاد و گسترش صنعت پوشاک و مد و چندین هزار میلیارد دلار گردش مالی منجر شد. این در حقیقت یک تفکر معکوس و یکی از روش‌های ایده پردازی خلاقانه است. دبیر جشنواره کودکآنلاین بابیان اینکه ایده پردازی می‌تواند روش‌های متفاوتی داشته باشد گفت: یکی از روش‌های ایده پردازی ممکن است بزرگ‌نمایی باشد. حتماً یکی از کارتون دوران کودکی را به یاد دارید، فیلی که با گوش‌های بزرگش توانست پرواز کند. این نمونه‌ای از ایده پردازی بزرگ‌نمایی است. وی افزود: بعضی وقت‌ها همین بزرگ‌نمایی‌ها سبب می‌شود که ایده‌ای خلق شود. مثلاً میمون بزرگ‌شده که می‌شود «کینگ کونگ» و تبدیل می‌شود به ایده‌ای که خوشایند کودکان است. بعضی وقت‌ها هم به‌عکس کوچک نمایی می‌تواند ایده‌ای را خلق کند. هادیان بابیان اینکه بزرگ‌نمایی و کوچک نمایی یکی از روش‌های ایده پردازی است گفت: کمی جلوتر از بزرگنمایی و کوچک نمایی به تباین می‌رسیم. مثلاً وقتی موش را می‌بینید حتماً به یاد گربه می‌افتید و بالعکس. کمی جلوتر از این‌ها به مجاورت می‌رسیم و... همه این‌ها مهندسی ایده هستند. دبیر جشنواره کودکآنلاین با تأکید بر اینکه از بین چند صد نفر ممکن است یک نفر آدم خلاق و ایده پروری باشد گفت: افراد ایده پرداز شبیه شمشادهایی هستند که قد می‌کشند. معمولاً شهرداری شمشادهایی که قد می‌کشند را کوتاه می‌کند تا هم‌سطح شوند؛ اما انسان ایده پرور از این شمشادها اشکال بدیع درمی‌آورد.
وی افزود: این‌ها را گفتم تا بگویم خود جشنواره کودکآنلاین هم یک ایده بود.«ایده‌ای» که همچون بذری کاشته شد. ما در این جشنواره اعلام کردیم که حاضریم هرکسی، هر ایده‌ای، فارغ از مکان جغرافیایی و فارغ از سن و سال به دست ما برساند را موردبررسی قرار دهیم.
هادیان ادامه داد: از سراسر کشور ایده‌هایی رسیده از کارشناسانی که هرکدام متخصص در حوزه نظریه‌پردازی برای کودکان، تجاری‌سازی صنایع فرهنگی و انیمیشن‌سازی بودند. 1121 ایده و فیلم به جشنواره کودک آنلاین رسید که موردبررسی قرار گرفت و در گام نخست 92 فیلم و 44 ایده باهمت هیئت‌داوران انتخاب شدند.
وی افزود: امروز هم در یک مرحله دیگر از میان ایده‌های انتخاب‌شده،20 ایده برگزیده شد که قابلیت تولید محتوا برای کودکان و نوجوانان دارند و فردا وارد فاز سوم جشنواره می‌شویم و این ایده‌ها با کمک شتاب‌دهنده تبدیل به محصول می‌شوند.
دبیر جشنواره کودکآنلاین ادامه داد: به یاری خدا از بذری که کاشته شد خوب مراقبت شده و امروز که در خدمتتان هستیم در آستانه نوروز این بذر جوانه‌زده و امیدمان را زیاد کرده و جلسه بعدی حتماً از سایه‌سار و برگ و بال آن نیز استفاده خواهیم کرد.
وی تأکید کرد: نکته آخر اما هرگز در این جشنواره در حوزه محتوا وارد نشدیم و علاقه‌ای هم نداشتیم که وارد شویم. بلکه چرخه و زنجیره محتوا از کودکان، پدران و مادران گرفته تا تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان محتوا را کمک کردیم که به یکدیگر پیوند پیدا کنند تا رشد سریع‌تری داشته باشند. هادیان در خاتمه گفت: بیش از 50 نهاد فرهنگی و چند هزار موسسه فرهنگی وظیفه تولید محتوا در کشور دارد، اما یک رویداد خلاق می‌تواند ظهور و بروز پیدا کند و گوی سبقت را از دیگران برباید. می‌خواهم بگویم، ایده خلاقانه می‌تواند پیروز شود.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
پرداخت ۳ میلیارد تومان برای کمک به جان‌باختگان و مصدومان حادثه کرمان
:: فناوری اطلاعات ::
هشدار بدافزار خطرناک بانکی و سارق پیامک‌ها
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
انصاری‌فرد: نباید عقب‌نشینی کنیم/ آبروی فیفا در خطر است
:: فرهنگ و هنر ::
آخرین وضعیت رضا ایرانمنش در بیمارستان
:: حوادث ::
شوهرکشی مقابل چشم فرزندان

يادداشت
:: فناوری اطلاعات ::
تاکید بر توسعه زیرساخت و سرویس های ارزش افزوده پیام رسان ها

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار