پنجشنبه 1 اسفند 1398

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی فناوری اطلاعات آذری جهرمی : راهکار محدودسازی کودکان در فضای مجازی معنایش را از دست داده است

 
 

شنبه 18 اسفند 1397

آذری جهرمی : راهکار محدودسازی کودکان در فضای مجازی معنایش را از دست داده است

 
 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه اگر متناسب با شرایط فرهنگی و اجتماعی جامعه فکری برای قشر کودک و نوجوان در فضای مجازی نکنیم، نسل آینده را از دست می دهیم، گفت: راهکار محدودسازی که برای این قشر از جامعه در نظر گرفته شده، در شرایطی که امروز برای والدین شان فیلترشکن نصب می کنند، مفهوم و معنایش را در حال از دست دادن است.

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در«آیین انتخاب وبسری و فیلم کوتاه کودکآنلاین» با اشاره به وجود جامعه 13 میلیونی کودک و نوجوان در کشور، گفت: این طیف از جمعیت کشور با فضای مجازی متولد شده اند و در شروع آموزش و یادگیری ها و حتی شاید مرحله قبل از آن با فضای مجازی زندگی می کنند و فضای مجازی برای آنها یک واقعیت است. وی با بیان اینکه آسیب پذیرترین قشر در استفاده از فضای مجازی نیز همین گروه اند، افزود: بزرگترین سرمایه و نسل آینده کشور در برابر یک مخاطره قرار دارند و اگر برای آن متناسب با شرایط فرهنگی و اجتماعی جامعه فکر نکنیم، نسل آینده را می توانیم به راحتی از دست بدهیم. آذری جهرمی با منسجم ندانستن راهکاری که تا به حال در نظر گرفته شده، اظهار کرد: شاید مهمترین ابزاری که بکار بردیم، محدودسازی فضای مجازی برای کودک بوده که در شرایطی که در جامعه کودکان فیلتر شکن برای والدین نصب می کنند، این راهکار تقریبا مفهوم و معنایش را از دست داده است.
عضو کابینه دولت دوازدهم با تاکید بر اینکه به لحاظ محتوایی، فرهنگ غنی در کشور داریم، تصریح کرد: آنچه ما در وزارت ارتباطات انجام دادیم، ایجاد سه حلقه بود که حلقه اول پلتفرم هاست که شاهد بودیم امشب چهار اپلیکیشن و سکوها و پلتفرم نرم افزاری که یکی از مهمترین حلقه ها به شمار می روند، نسخه های ویژه کودکان را درست و رونمایی کردند.
این مقام مسوول خاطر نشان کرد: امروز بچه ای که در خانه نشسته برای دیدن تلویزیون، انتخابش شبکه پویاست درحالیکه در فضای مجازی کودک به کجا می تواند مراجعه کند که پدر و مادر اطمینان داشته باشند که متناسب با شرایط کودکشان، محتوا وجود دارد.
آذری جهرمی با تاکید بر اینکه باید سکوسازان را تشویق کنیم تا نشانی مخصوص کودک و نوجوان تولید کنند و سکوهای لازم و مورد نیاز کودکان و نوجوان را فراهم کنند، گفت: زنجیره دوم محتواست که وزارت ارتباطات در آن تخصص ندارد و البته در این حوزه از دیگران کمک گرفتیم و شتابدهنده ای ایجاد و فراخوانی داده شد و 1120 اثر به ثبت رسید که امشب تعدادی انتخاب می شوند و به آنها مبلغی تعلق می گیرد تا ساخت محصول اول را شروع کنند.
وی افزود: مشتری این محصول، پلتفرم هایی هستند که در زنجیره قبل تولید شده و در نهایت مخاطب 13 میلیونی از جامعه که پای آن سکوها می نشینند که این یعنی اقتصاد زنجیره اول که در جشنواره مورد حمایت قرار گرفته در پلتفرم ها رونق پیدا می کند.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه مرحله سوم ترویج است، خاطر نشان کرد: با سازمان های مردم نهاد کاری آغاز کردیم که از اردیبهشت سال 98 این زنجیره با شدت و سرعت بیشتری حرکت خواهد کرد که در آن 50 تیم از سازمان های مردم نهاد، آموزش پیدا کردند که بین مدارس و مردم در سراسر کشور خواهند رفت و اینها قابلیت تکثیر شدن دارند تا بر اساس مسوولیت های اجتماعی به پدر مادرها آموزش دهند که ابزار کنترل فضای مجازی چیست و چگونه در فضای مجازی کنار فرزندشان باشند.
عضو دولت تدبیر و امید اظهار کرد: یکی از مطالبی که علما مطرح می کردند، این بود که وقتی بچه شب در اتاق خود با تبلت و بدون حضور والدین در دنیای مجازی حضور پیدا می کند به تنهایی وارد دنیای خطرناکی می شود که امروز به کمک ابزارهای مدیریت والدین، پدر مادرها بدون حضور می توانند در فضای مجازی کنار فرزندانشان باشند.
عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به ضرورت یادگیری والدین نسبت به کار با این ابزارها، تصریح کرد: بر اساس نظرسنجی که انجام دادیم در بهترین حالت تنها 14 درصد از والدین با این ابزارها آشنایی دارند و جمع زیادی اصلا از این نرم افزارها اطلاع ندارند.
آذری جهرمی با اشاره به چهار - پنج محصول خوب در کشور برای مدیریت والدین، تصریح کرد: که این گروه های مردم نهاد مدیریت والدین بر رفتار فرزندانشان در فضای مجازی را یاد می دهند و همین سکوهای نرم افزاری را آموزش می دهند که در نهایت اگر این سه زنجیره به هم پیوند بخورند، از دید ما اکوسیستم کودک و اقتصاد خوبی برای جامعه 13 میلیونی شکل می گیرد. وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه در برابر کودکان مسوولیم، گفت: مسوولیت ما نه فقط بخاطر این است که کودکان ثمره جان ما هستند بلکه در برابر آنها مسوولیم چون در برابر آینده کشورمان مسوولیم و این نکته بسیار مهمی است
وی در پایان با تشکر از همه دست اندرکارانی که در این رویداد و تشکیل این زنجیره کمک و حمایت کردند، خاطر نشان کرد: از همه کسانی که انتقاد کردند و ما را مورد عنایت قرار دادند که قطعا موثرند نیز تشکر می کنم و امیدوارم ثمره زحمت همه شما برای آیندگان ماندگار باشد.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
قیمت اوراق مسکن کاهش یافت
:: فناوری اطلاعات ::
کرونا مانع از حضور شهروندان چینی در کنگره موبایل شد
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
تیتر تمجیدی روزنامه عربستانی درباره‌ی فرهاد مجیدی
:: فرهنگ و هنر ::
آخرین وضعیت رضا ایرانمنش در بیمارستان
:: حوادث ::
خودکشی مادر بعد از قتل هولناک 2 کود‌‌ک

يادداشت
:: فناوری اطلاعات ::
تاکید بر توسعه زیرساخت و سرویس های ارزش افزوده پیام رسان ها

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار