دوشنبه 12 خرداد 1399

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی اقتصادی میزبانی فرابورس از چهار عرضه اولیه سهام در بازارهای دوم و SME

 
 

جمعه 24 اسفند 1397

میزبانی فرابورس از چهار عرضه اولیه سهام در بازارهای دوم و SME

 
 

مبادلات فرابورس ایران در هفته منتهی به 24 اسفندماه با تغییر مالکیت 3749 میلیون ورقه به ارزش 37 هزار و 955 میلیارد ریال پایان پذیرفت که این ارقام در مقایسه با هفته پیش از آن از افت 4 درصدی حجم دادوستدها در برابر رشد 44 درصدی ارزش معاملات حکایت داشت.

در هفته‌ای که گذشت شاخص کل با 1.5 درصد افزایش در بالاتر از سطح 2095 واحدی ایستاد تا درصد رشد این متغیر به 91 درصد از ابتدای امسال برسد. همزمان ارزش بازار فرابورس نیز با 1.1 درصد افزایش، میزان رشد خود را به 5 درصد از ابتدای اسفندماه رساند.
نگاهی به دادوستدها در بازار سهام فرابورس نشان می‌دهد به ترتیب در بازارهای اول، دوم و پایه تعداد 279، 1485 و 1836 میلیون سهم به ارزش 865، 5761 و 6359 میلیارد ریال مبادله شده است که در بازار اول و پایه حجم و ارزش مبادلات سهام کاهش و در بازار دوم افزایش یافت. سه عرضه اولیه سهام طی سه روز
هفته پیش رو در بازار دوم در روزهای شنبه و یکشنبه به ترتیب 25 و 26 اسفندماه بخشی از سهام شرکت‌های بیمه معلم و نیروگاه زاگرس کوثر برای نخستین بار به عموم خریداران عرضه اولیه می‌شود.
کل سهام شرکت بیمه معلم به تعداد یک میلیارد و 500 میلیون سهم است که از این میزان 75 میلیون سهم معادل 5 درصد از سهام آن عرضه می‌شود. مدیر عرضه این شرکت کارگزاری امین آوید و متعهد خرید آن نیز شرکت سرمایه‌گذاری سامان فرهنگیان است که سقف تعهد خرید آن مجموعا 50 درصد سهام قابل عرضه در عرضه اولیه است. در همین حال یکشنبه 150 میلیون سهم «بزاگرس» توسط شرکت کارگزاری بانک دی عرضه خواهد شد. حداکثر سهام قابل خریداری «بزاگرس» توسط هر شخص حقیقی و حقوقی در این عرضه، یک هزار سهم و دامنه قیمتی نیز از 1400 تا 1500 ریال در نظر گرفته شده است.
دوشنبه هفته آینده نیز در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط 10 درصد از سهام شرکت راهیابان فردا در تابلو رشد این بازار به عنوان پانزدهمین عرضه اولیه امسال فرابورس روی میز فروش می‌رود. خرید این سهام در نماد «هفردا1» برای تمامی اشخاص حقوقی و سرمایه‌گذاران نهادی شامل بانک‌ها و بیمه‌ها، هلدینگ‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، صندوق بازنشستگی، تامین سرمایه‌ها، سازمان و نهادهای دولتی و عمومی، شرکت‌های دولتی، اعضای هیات‌مدیره و هر شخص حقیقی و حقوقی که بیش از 5 درصد یا بیش از 5 میلیارد ریال از ارزش اسمی اوراق بهادار در دست انتشار ناشر را خریداری می‌کند، امکان‌پذیر است.
رخدادهای بازار ابزارهای نوین مالی
در هفته‌ای که گذشت 150 میلیون ورقه به ارزش 24 هزار و 971 میلیارد ریال در بازار ابزارهای نوین مالی دست به دست شد که در مقایسه با هفته پیش از آن از رشد بیش از 75 درصدی این متغیرها حکایت داشت. اوراق بدهی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در حالی با رشد حجم و ارزش معاملات در این بازار روبه رو شدند که اوراق تسهیلات مسکن کاهش این متغیرها را در هفته گذشته تجربه کرد.
در این بازار هفته گذشته پذیره‌نویسی دو اوراق یعنی اوراق اجاره شرکت شستا و اوراق منفعت شرکت توسعه نفت و گاز صبا به ترتیب به ارزش 6 و 20 هزار میلیارد ریال صورت گرفت. همچنین 49 هزار واحد از صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فناوری بازنشستگی در نماد «فنابا1» در این بازار پذیره‌نویسی شد.
در این بازار همچنین شنبه هفته آینده دو سری اسناد خزانه اسلامی در نمادهای اخزا7161 و اخزا7171 به ترتیب با تاریخ سررسید 07/04/1400 و 17/10/1398 عرضه می‌شوند. کل اوراق اخزا7161 به تعداد 10 میلیون و 679 هزار و 169 ورقه و اخزا7171 به تعداد 2 میلیون و 819 هزار و 154 ورقه است.
فلزات اساسی صدرنشین صنایع فرابورسی
هفته قبل ارزش معاملات خرد بازار سهام به رقم 11 هزار و 964 میلیارد ریال رسید که از این میزان گروه فلزات اساسی با معاملاتی به ارزش 1785 میلیارد ریال 15 درصد از ارزش کل معاملات را در اختیار گرفت و صدرنشین شد. دو گروه فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط و محصولات شیمیایی نیز با اختصاص 14 درصد از ارزش کل معاملات خرد بازار سهام در جایگاه‌ بعدی ایستادند.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
قیمت اوراق مسکن کاهش یافت
:: فناوری اطلاعات ::
افشای ویژگی های ساعت هوشمند جدید سامسونگ
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
بازگشت عابدزاده به فوتبال با «اف‌سی‌عابدز»
:: فرهنگ و هنر ::
آیا قسمت‌های آخر سریال پایتخت ۶ ساخته می‌شود
:: حوادث ::
مردی بعد از قتل دوستش با همسر او ازدواج کرد

يادداشت
:: اقتصادی ::
واریز حقوق کارکنان تا ۲۰ اسفند / پرداخت عیدی طی امروز و سه شنبه

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار