پنجشنبه 1 اسفند 1398

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی اقتصادی رونق معاملات در بازارهای فرابورسی

 
 

يكشنبه 1 ارديبهشت 1398

رونق معاملات در بازارهای فرابورسی

 
 

فرابورس ایران نخستین ماه از سال جدید را با رونق معاملات در مجموع بازارها و افزایش چشمگیر شاخص کل و ارزش بازار پشت سر گذاشت به طوری که در فروردین‌ماه و تنها طی 16 روز کاری این ماه، شاخص کل رشد 10 درصدی را تجربه کرد، ارزش بازار 8 درصد افزایش یافت و حجم و ارزش معاملات به ترتیب با صعود 603 و 178 درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل روبه‌رو شد.

رصد معاملات فرابورس در ماهی که گذشت نشان می‌دهد طی 16 روز کاری این ماه روزانه به طور متوسط یک هزار و 147 میلیون ورقه به ارزش 4 هزار و 794 میلیارد ریال تغییر مالکیت یافته و بیشترین حجم و ارزش معاملاتی به ترتیب به روزهای 26 و 28 فروردین‌ماه با دادوستد یک هزار و 902 میلیون ورقه و ارزش معاملاتی 7 هزار و 800 میلیارد ریال اختصاص داشته است.
در همین حال در مجموع بازارهای فرابورسی نیز شاهد جابه جایی 18 هزار و 359 میلیون ورقه به ارزش 76 هزار و 707 میلیارد ریال بودیم که این میزان مبادلات در بیش از 2 هزار و 700 دفعه رقم خورد. بدین ترتیب افزایش 603، 178 و 486 درصدی حجم، ارزش و تعداد دفعات مبادلات در فروردین‌ماه 1398 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به ثبت رسید. نگاهی به عملکرد بازارهای فرابورس نیز نشان می‌دهد به غیر از بازار شرکت‌های کوچک و متوسط که افت مبادلات را شاهد بود باقی بازارها با رشد چشمگیر دادوستد سهام و اوراق روبه‌رو شدند. بر این اساس بازارهای اول، دوم و پایه به ترتیب شاهد مبادله 527، 572 و 669 میلیون سهم به ارزش 924، 805 و یک هزار و 133 میلیارد ریال بود. در هر کدام از این سه بازار حجم معاملات بیش از 500 درصد و ارزش آن افزون بر 800 درصد رشد کرد. بازار ابزارهای نوین مالی نیز ماه پررونقی را در معاملات شاهد بود. بدین ترتیب 423 میلیون ورقه به ارزش 26 هزار و 448 میلیارد ریال در این بازار تغییر مالکیت یافت که حجم آن 351 درصد و ارزش این مبادلات 17 درصد افزایش یافت.
بررسی معاملات اوراق تسهیلات مسکن، صندوق‌های قابل معامله و اوراق بدهی در بازار ابزارهای نوین مالی نیز بیانگر بیشترین رونق و تحرک معاملات در ETFها با رشد 477 و 524 درصدی حجم و ارزش معاملات است. اوراق بدهی اما کاهش 8 و 9 درصدی حجم و ارزش معاملات را شاهد بود. در این میان اوراق تسهیلات مسکن نیز اعم از تسه و تملی با مبادله 720 هزار ورقه به ارزش 365 میلیارد ریال افزایش 2 درصدی حجم و کاهش 17 درصدی ارزش معاملات را رقم زد.
از سوی دیگر ارزش معاملات خرد بازار سهام در ماه گذشته به رقم 48 هزار و 275 میلیارد ریال رسید که از این میزان گروه فلزات اساسی سهم 16 درصدی را به خود اختصاص داد و بالاترین رقم ارزش معاملاتی را در میان سایر صنایع فرابورسی به نام خود زد. پس از آن گروه محصولات شیمیایی و انبوه‌سازی به ترتیب سهم 12 و 8 درصدی را در اختیار گرفتند و در جایگاه دوم و سوم ایستادند.
ارزش بازارهای فرابورس نیز به تفکیک نوع بازارها در تاریخ 31 فروردین‌ماه 98 نشان می‌دهد بازار دوم با در اختیار گرفتن 45 درصد از ارزش کل بازار فرابورس بیشترین رقم را به خود اختصاص داده و صدرنشین شده و پس از آن بازارهای بدهی، پایه و اول سهم 25، 21 و 7 درصدی را از ارزش کل بازار در سبد خود ریخته‌اند و در جایگاه دوم تا چهارم قرار گرفتند.
در نهایت در آخرین روز کاری فرابورس در فروردین‌ماه شاخص کل این بازار با 220 واحد رشد در مقایسه با آخرین روز کاری اسفندماه 1397 در سطح 2478 واحدی ایستاد و بازدهی 10 درصدی را در این ماه به ثبت رساند.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
قیمت اوراق مسکن کاهش یافت
:: فناوری اطلاعات ::
کرونا مانع از حضور شهروندان چینی در کنگره موبایل شد
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
تیتر تمجیدی روزنامه عربستانی درباره‌ی فرهاد مجیدی
:: فرهنگ و هنر ::
آخرین وضعیت رضا ایرانمنش در بیمارستان
:: حوادث ::
خودکشی مادر بعد از قتل هولناک 2 کود‌‌ک

يادداشت
:: اقتصادی ::
واریز حقوق کارکنان تا ۲۰ اسفند / پرداخت عیدی طی امروز و سه شنبه

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار