جمعه 16 خرداد 1399

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی دانش و فناوری ساخت سپر محافظ برای افزایش اثربخشی نانوحامل‌ها

 
 

سه شنبه 17 ارديبهشت 1398

ساخت سپر محافظ برای افزایش اثربخشی نانوحامل‌ها

 
 

سپری محافظ برای افزایش عملکرد سامانه‌های رهایش دارو توسط محققان کره‌ای ساخته شده که می‌تواند اثربخشی داروهای شیمی‌درمانی را بهبود دهد. این سپر مانع از خنثی شدن نانوحامل‌ها توسط پروتئین‌های موجود در خون می‌شود.

فناوری سرطان یکی از شاخه‌های فناوری‌نانو است که روی استفاده از نانومواد یا راهبردهای فناوری‌نانو روی تشخیص و درمان سرطان متمرکز است. محققان و دانشمندان در حال حاضر به دنبال ارائه روش‌هایی برای حمله به سرطان در سطوح سلولی هستند.
براساس اطلاعات منتشر شده از موسسه ملی اولسان در کره‌جنوبی، در حال حاضر روش‌های دارورسانی بهبودهای قابل توجهی یافته است و می‌توان این روش‌ها را به‌عنوان ابزاری مهم برای هدف‌گیری سلول‌های سرطانی قلمداد کرد. سامانه رهایش هدفمند دارو به روش‌هایی گفته می‌شود که می‌تواند به‌صورت انتخابی دارو را به بافت هدف برساند که برای این کار از حامل‌های مختلفی استفاده می‌شود.
نانوذرات می‌توانند با عبور از یکی از سدهای خارجی نظیر پوست، ریه یا روده خود را به داخل بدن برسانند. زمانی که این نانوذرات وارد شدند، ذرات به سوی سیستم گردش خون حرکت کرده و با کمک این جریان خود را به بافت هدف می‌رساند. تا پیش از این، سامانه‌های رهایش هوشمند کارایی اندکی داشتند که دلیل این امر، پدیده هاله پروتئینی است. این پدیده زمانی رخ می‌دهد که یک ذره وارد بدن شود و بدن برای مقابله با آن، پروتئین‌هایی در اطراف ذره قرار می‌دهد که عملکرد ذره را محدود یا مختل می‌کند.
برای حل این مشکل، محققان سپری برای مقابله با هاله پروتئینی ایجاد کردند. سپر هاله پروتئینی از جنس پروتئین‌های کروی بوده و بسیار پایدار است، این سپر با هیچ ماده‌ای برهم‌کنش نمی‌دهد. این بدان معنا است که نانوذرات می‌توانند بدون درگیر شدن با پروتئین‌های موجود در خون در بدن حرکت کرده و با کارایی بالا سلول سرطانی را از بین ببرند. در آینده محققان می‌توانند از نانوحامل‌ها برای رهایش داروهای شیمی‌درمانی و مواد دارویی خطرناک که برای سلول‌های سالم مضر است، استفاده کنند. با این کار می‌توان سلول‌های سرطانی را از بین برد در حالی که سلول‌های سالم دست‌نخورده باقی بمانند.
هرچند فناوری‌نانو هنوز در مراحل اولیه رشد خود است اما دنیای پزشکی امیدوار است که بتواند از این فناوری برای بهبود عملکرد خود استفاده کرده و جان انسان‌ها را نجات دهد.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
قیمت اوراق مسکن کاهش یافت
:: فناوری اطلاعات ::
افشای ویژگی های ساعت هوشمند جدید سامسونگ
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
بازگشت عابدزاده به فوتبال با «اف‌سی‌عابدز»
:: فرهنگ و هنر ::
آیا قسمت‌های آخر سریال پایتخت ۶ ساخته می‌شود
:: حوادث ::
دختر جوان؛ قربانی هوس‌های شوم

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار