سه شنبه 21 مرداد 1399

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی فناوری اطلاعات هوشمندسازی شهرها به یک شعار یا دکور تبدیل نشود

 
 

شنبه 11 آبان 1398

هوشمندسازی شهرها به یک شعار یا دکور تبدیل نشود

 
 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه راه حل مشکلات شهری، هوشمندسازی شهرها است، اظهار کرد: هوشمندسازی نباید به یک شعار، دکور و یا موضوع ویترینی تبدیل شود.

محمد جواد آذری جهرمی صبح امروز (شنبه) در پنل تخصصی شهر هوشمند که در حاشیه مراسم جایزه جهانی خشت طلایی برگزار شد، با بیان این که شهر چیزی جز مردم نیست و باید اساس کارها حل مشکلات مردم باشد، گفت: شهرنشینی در دنیا در حال افزایش است و پیش‌بینی می‌شود در ۲۰۵۰ در ایران رشد شهرنشینی به بیش از ۸۰ درصد برسد.
وی با بیان این که کلانشهرها در حال بزرگتر شدن هستند و مشکلات آنها نیز افزایش می‌یابد، ادامه داد: این روزها پروفسور بالتازار مشکلات نیز حوزه آی تی سی شده است و راه حل مشکلات، هوشمند سازی شهرها است.
آذری‌جهرمی با بیان این که هوشمند سازی نباید به یک شعار یا دکور برای برخی مسوولان تبدیل شود، گفت: تبدیل شدن هوشمند سازی به شعار و یک موضوع ویترینی در واقع ضایع کردن اصل مطلب است چرا که امروز بدون هوشمندسازی نمی‌توان کلانشهرها را اداره کرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: اگر شهرداری‌ها با استفاده از کلان داده‌ها، نتوانند مسیر حرکتی شهروندانشان را در صبح حدس بزنند که از چه مسیری به چه منطقه‌ای می‌روند تا براساس آن برنامه‌ریزی کنند و یا نتوانند میزان آلودگی تولید شده را متوجه شوند که بیشتر از چه منابعی است، این مدیریت کور است؛ چرا که ابزارها و تکنولوژی‌های روزی وجود دارد که به مدیران کمک می‌کند.
وی با بیان این که این روزها ما در همه شهرها ۴G داریم و در حال برنامه ریزی برای ۵G هستیم، گفت: اما همه اینها باید در راستای زندگی مردم باشد و اگر پروژه‌ای اجرا شود که تغییری در زندگی مردم نداشته باشد، هدررفت انرژی، وقت و پول مردم است و اگر هوشمندسازی محقق شود، شرکت‌های نوآور نیز حاضرند که کمک کنند اما نباید انحصار با توجه به ساختارهای موجود ایجاد شود.
او با بیان این که نباید فلان شرکت به دلیل نزدیکی با فلان اپراتور ایجاد شود و اتفاقاتی بیفتد، گفت: دیتاهای شهری نباید در انحصار یک گروه باشد که هم فساد و هم انحصار و هم نارضایتی ایجاد می‌کند که نماد کامل آن موضوع ارزش افزوده است که سالانه اعداد بالایی در این حوزه ایجاد می‌شود، اما شفاف نیست و اینگونه نباید باشد که داستان ارزش افزوده برای این شرکت‌ها ایجاد شود چرا که بازار ۲۶۰۰ میلیارد تومانی داریم اما مگر می‌شود بازیگردانان این بازار به درستی شناسایی نشده باشند و آورده مالی آن برای سرمایه‌گذار باشد و نه مردم؟
وی با بیان این که اگر هوشمند سازی محقق شود مدل آزاد سازی دیتا و مدل رقابتی ارائه خدمات به مردم نیز شفاف می‌شود، خاطرنشان کرد: اما اگر شفاف سازی در اختیار کارتل‌های اقتصادی قرار گیرد هم دیگر همه بلد هستند چگونه پول دربیاورند.
وی با بیان این که جایزه خشت طلایی حرکت خوبی در راستای ارائه خدمات و خلاقیت است اظهار کرد: باید این مسابقه متناسب با ظرفیت و مشکلات سایر شهرها توسعه یابد.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
اخذ مالیات از خانه‌های خالی تهران در فصل تابستان
:: فناوری اطلاعات ::
کاهش فروش آیفون تحت تاثیر ممنوعیت وی‌چت
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
دلایل استعفای وکلای فدراسیون در پرونده ویلموتس مشخص شد/ غرض‌ورزی‌ها همکاری را سخت کرد
:: فرهنگ و هنر ::
همبازی محمدرضا گلزار در سریال عاشقانه ۲ یا گیسو مشخص شد
:: حوادث ::
راز جنایت دختر 20 ساله در عمق چاه

يادداشت
:: فناوری اطلاعات ::
تاکید بر توسعه زیرساخت و سرویس های ارزش افزوده پیام رسان ها

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار