جمعه 10 تير 1401

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی فرهنگ و هنر مجسمه‌های ۹ هزار ساله با حکاکی صورت انسان در صحرای اردن سر برآوردند

 
 

جمعه 13 اسفند 1400

مجسمه‌های ۹ هزار ساله با حکاکی صورت انسان در صحرای اردن سر برآوردند

 
 


در جریان یک کشف جدید بزرگ باستان شناسی، مجموعه‌ای از سنگ‌های حکاکی‌شده ۹ هزار ساله مربوط به دوران نوسنگی در جنوب شرقی صحرای اردن کشف شد. این یافته توسط تیمی از باستان شناسان اردنی و فرانسوی ثبت شد و هفته گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی توسط وزارت گردشگری و آثار باستانی اردن اعلام شد.

در جریان یک کشف جدید بزرگ باستان شناسی، مجموعه‌ای از سنگ‌های حکاکی‌شده ۹ هزار ساله مربوط به دوران نوسنگی در جنوب شرقی صحرای اردن کشف شد. این یافته توسط تیمی از باستان شناسان اردنی و فرانسوی ثبت شد و هفته گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی توسط وزارت گردشگری و آثار باستانی اردن اعلام شد.
این‌طور تصور می‌شود که این مکان مربوط به سازه‌های آیینی منحصر به فردی است که به شکار غزال اختصاص داده می‌شد و تله‌های سنگی غول پیکر معروف به بادبادک‌های صحرا را در خود جای داده است که به گفته محققان قدیمی‌ترین مجسمه‌های ساخته‌شده توسط انسان در چنین مقیاس بزرگی است.
کشف مجسمه های ۹ هزار ساله در صحرای اردن
تله‌های شکار بادبادک صحرا از دیوارهای سنگی بلندی ساخته شده که طعمه‌ها را به محوطه‌ای بسته می‌کشاند که می‌شد آن‌ها را در آن جمع کرد و اولین بار در سال ۲۰۱۳ توسط تیمی در منطقه جبل الخشابیه کشف شد. این اتفاق منجر به کشف اردوگاه‌هایی شد که توسط شکارچیانی که محل زندگی‌شان حول بادبادک‌های صحرا و کارشان صید شکار بود استفاده می‌شد. ساکنان این منطقه در کلبه‌های مدور نیمه زیرزمینی زندگی می‌کردند و پیش از آن سفال‌ها و استخوان حیوانات در آن مکان کشف شده بود.
باستان‌ شناسان می‌گویند این کشف جدید بینشی از تجلی خلاق و معنوی افراد باستانی به دست می‌دهد و از دو سنگ حکاکی‌شده به نام‌های غسان و ابوغسان تشکیل شده است. آن که بلندتر است ۱۱۲ سانتیمتر است که یک بادبادک صحرایی به همراه پیکر انسان را نشان می‌دهد، در حالی که سنگ کوچک‌تر با ۷۰ سانتیمتر ارتفاع چهره انسان با جزئیات دقیق را در بر دارد.
سایر یافته‌ها عبارتند از یک سنگ محراب آیینی، یک آتشدان، مجموعه‌ای به دقت چیده شده از حدود ۱۵۰ فسیل دریایی و همچنین مجسمه‌هایی از حیوانات که به کمک اشیای سخت با ظرافت کامل اجرا شده‌اند.
این حکاکی‌های نادر از قدیمی‌ترین نمایش‌های هنری در خاورمیانه اند و پروژه باستان‌شناسی بادیا جنوب شرقی (SEBAP) در بیانیه‌ای گفت: «این تنها مدل معماری از نوع خود است که تا به امروز در سرتاسر جهان از دوران نوسنگی یافت شده است و نوری کاملا نو بر نمادگرایی، بیان هنری و همچنین فرهنگ این جمعیت ناشناخته نوسنگی که در شکار انبوه غزال‌ها با استفاده از بادبادک‌های صحرا تخصص داشته‌اند، می‌افکند.»

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
جاماندگان یارانه آماده ثبت‌نام باشند
:: فناوری اطلاعات ::
⁠ روابط‌عمومی به‌مثابه یک بازیگر در عرصه دیپلماسی
:: روی خط جوانی ::
طلاق به خاطر شامپوی خارجی
:: ورزش ::
حضور مهاجم پرتغالی در پرسپولیس منتفی شد/ یحیی به دنبال خارجی دیگر
:: فرهنگ و هنر ::
کدام بازیگر در جوکر بامزه تر است
:: حوادث ::
جزییات تکاندهنده از قتل دختر 5 ساله در خانه مادر

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار