پنجشنبه 10 آذر 1401

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی وبگردی ریشه ضرب المثل نمک خوردن و نمکدان شکستن

 
 

دوشنبه 12 ارديبهشت 1401

ریشه ضرب المثل نمک خوردن و نمکدان شکستن

 
 

این ضرب المثل در داستانی قدیمی ریشه دارد. ماجرا از این قرار است که یک دزد حرفه ای به همراه دوستانش تصمیم می گیرند به خزانه سلطان دستبرد بزنند و طلا و جواهرات را غارت کنند...

دوات آنلاین -ضرب المثل نمک خوردن نمکدان شکستن از جمله مثل های فارسی است که درباره آدم های بی چشم و رو و قدرناشناس به کار می رود که جواب خوبی ها را با بدی می دهند اما ریشه و داستان اصلی این ضرب المثل چیست؟

حکایت دزدی که نمک خورد
این ضرب المثل در داستانی قدیمی ریشه دارد. ماجرا از این قرار است که یک دزد حرفه ای به همراه دوستانش تصمیم می گیرند به خزانه سلطان دستبرد بزنند و طلا و جواهرات را غارت کنند. آنها شبانه و با زحمت زیاد وارد خزانه می شوند و می توانند کلی طلا جمع کنند. در لحظات آخر این سرقت دزد حرفه ای متوجه شیء براقی می شود و گمان می کند آن شیء الماس است.
مرد سارق جلو می رود و وقتی آن را برمی دارد و متوجه دانه های سفید داخلش می شود کمی از آن دانه ها را می چشد و می فهمد شیء مرموز نمکدان بوده است. او همان موقع دست از دزدی می کشد و به دوستانش می گوید حق ندارند هیچ وسیله ای را از خزانه خارج کنند. بعد هم توضیح می دهد نمک سلطان را خوره و چون نمک گیر شده دیگر نمی تواند دزدی کند.
سارقان دست خالی خزانه را ترک می کنند. روز بعد سلطان متوجه ماجرا می شود اما نمی داند چرا سارقان چیزی با خود نبردند. او دستور می دهد سارق را پیدا کنند و نزد او ببرند. سلطان می گوید به سارق امان می دهد به شرط اینکه اصل ماجرا را بازگو کند.
در نهایت سارق شناسایی و نزد سلطان برده می شود و ماجرا را تعریف می کند و می گوید نمک خوردن و شکستن نمکدان خطا است. سلطان از شنیدن این حرف ها شگفت زده می شود و به مرد جوان می گوید آدمی مثل تو نباید سارق باشد بلکه باید منصب مهمی داشته باشد و سپس او را رییس خزانه می کند.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
کشتی آرای: سکه ۴۰۰ هزار تومان ارزان شد
:: فناوری اطلاعات ::
از آیفون ۱۵ چه می‌دانیم؟
:: روی خط جوانی ::
هدیه‌های سمی زوجین!
:: ورزش ::
همه چیز درباره خویچا کواراتسخلیا، مارادونای گرجستانی
:: فرهنگ و هنر ::
آخر سریال بی همگان چه می شود
:: حوادث ::
قتل؛ پایان عشق‌ممنوعه مردمتاهل

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار