جمعه 21 مرداد 1401

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی سياسی زمان و مکان مذاکرات در حال نهایی‌سازی است

 
 

دوشنبه 13 تير 1401

زمان و مکان مذاکرات در حال نهایی‌سازی است

 
 

معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت: ادامه گفت‌وگوها براساس توافقی است که بین ما و طرف مقابل که به طور مشخص آقای مورا است، ادامه دارد.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه در حاشیه چهارمین کنفرانس بین‌المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه رهبر انقلاب با بیان اینکه مذاکرات در دوحه در یک چارچوبی که از قبل تعیین شده بود، گفت: ادامه گفت‌وگوها براساس توافقی است که بین ما و طرف مقابل که به طور مشخص آقای مورا است، ادامه دارد.
علی باقری افزود: زمان و مکان مذاکرات بعدی در تبادلات ما و آقای مورا وجود دارد و در حال نهایی سازی است.
دور هشتم گفت‌وگو‌ها از ۶ دی و با حضور هیأت‌های ایران و گروه ۱+۴ از سر گرفته شد و ادامه داشت تا اینکه با اعلام جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اروپا از ۲۰ اسفند به علت اختلاف نظر طرفین مذاکرات بر سر برخی مسائل باقی مانده تا اطلاع ثانوی متوقف شد.
این توقف ادامه داشت تا آمریکا و سه کشور اروپایی با تهیه پیش‌نویس قطعنامه ای را به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه دادند که ایران را به عدم همکاری با این آژانس متهم می‌کرد؛ قطعنامه ای که هجدهم خرداد با ۳۰ رأی موافق، ۲ رأی مخالف (روسیه و چین) و ۳ رأی ممتنع (هند، لیبی و پاکستان) به تصویب رسید.
ایران نیز در پاسخ به قطعنامه شورای حکام آژانس و در چارچوب قانون مجلس شورای اسلامی تعدادی از دوربین‌های نظارتی فراپادمانی آژانس را در چند تاسیسات هسته‌ای خاموش و همچنین روند نصب سانتریفیوژهای پیشرفته را شروع کرد.
در این بین جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز به تهران سفر کرد و چند روز بعد یعنی هفتم تیر بود که مذاکرات علی باقری رییس هیات مذاکره‌کننده کننده کشورمان با انریکه مورا هماهنگ‌کننده مذاکرات رفع تحریم در دوحه قطر آغاز شد.
پس از پایان دور جدید مذاکرات دو روزه لغو تحریم‌ها در دوحه قطر، دو طرف میز مذاکره اظهارنظرهای متفاوتی از نتیجه گفت وگوها داشتند.
طرف ایرانی مذاکرات را «جدی و مثبت» توصیف کرد و گفت که آماده دستیابی به توافق است؛ در حالی که طرف مقابل (اروپا و آمریکا) بیان داشتند که شانس احیای برجام بعد از مذاکرات قطر کمتر شده و تأکید کردند: «نگرانیم نتوانیم برجام را احیا کنیم.»
محمد مرندی مشاور تیم مذاکره کننده دیروز طی مصاحبه ای گفته بود که رهبر انقلاب حدود زمان امضای برجام گفتند اگر آمریکا حسن نیت خود را در اجرای برجام نشان دهد، می توانیم در خصوص مسائل دیگر صحبت کنیم. چه پیامی از این بالاتر؟ و دیدیم که آمریکا از این فرصت استفاده نکرد.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
جاماندگان یارانه آماده ثبت‌نام باشند
:: فناوری اطلاعات ::
از پیامدهای متاورس چه می دانیم؟
:: روی خط جوانی ::
طلاق به خاطر شامپوی خارجی
:: ورزش ::
حضور مهاجم پرتغالی در پرسپولیس منتفی شد/ یحیی به دنبال خارجی دیگر
:: فرهنگ و هنر ::
کدام بازیگر در جوکر بامزه تر است
:: حوادث ::
کشف اجساد حلق آویز یک خانواده ۵ نفره در نجف‌آباد

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار