پنجشنبه 10 آذر 1401

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی فرهنگ و هنر فردوس کاویانی؛ از روزهای اوج تا بیماری

 
 

چهارشنبه 5 مرداد 1401

فردوس کاویانی؛ از روزهای اوج تا بیماری

 
 

-فردوس کاویانی برای همه ما بازگیری خاطره ساز است که در سریال ها و فیلم های سینمایی درخشانی نقش آفرینی کرده و به گفته خودش همیشه عی داشته مردم را شاد کند. او مدت طولانی است که جلوی دوربین نمی رود و بیمار است.

فردوس کاویانی، بازیگر خاطره ساز و پیشکسوت مدت طولانی است که به دلیل بیماری در فیلم و سریالی بازی نکرده است.
-فردوس کاویانی برای همه ما بازگیری خاطره ساز است که در سریال ها و فیلم های سینمایی درخشانی نقش آفرینی کرده و به گفته خودش همیشه عی داشته مردم را شاد کند. او مدت طولانی است که جلوی دوربین نمی رود و بیمار است.
بیماری فردوس کاویانی
رامبد جوان در برنامه خندوانه و در گفت و گو با فرهاد جم از ابتلای فردوس کاویانی به آلزایمر ابراز تاسف کرد. این بازیگر مدت طولانی است که بیمار است اما فرزند او در سال 99 با اوج گرفتن شایعاتی درباره این هنرمند گفته بود: در تعجبم که برخی رسانه‌ها در فضای رسمی و مجازی از پدر من در شرایطی صحبت می‌کنند که در خانه سالمندان است و به آلزایمر دچار شده است. این طور نیست و ایشان در منزل هستند و بیماری اصلی‌شان هم فقط پارکینسون است. اگر فراموشی داشتند که این روز‌ها اینقدر غصه مرحوم پرویز پورحسینی و دیگر دوستان و همکاران‌شان را نمی‌خوردند.
فردوس کاویانی این روزها بیمار است
شروع بازیگری فردوس کاویانی
فردوس کاویانی در نشست تاریخ شفاهی موزه سینما درباره خودش گفته بود: چهارم مهرماه ۱۳۲۰ در اسماعیل آباد کرمان به دنیا آمدم. کلاس اول ابتدایی نزد عمویم در یزد به مدرسه رفتم و از ششم ابتدایی دوباره به کرمان برگشتم و تحصیل کردم و در همان سالها شوق تئاتر من را به تهران کشاند و دبیرستان را به پایان رساندم.
یادم می‌آید کلاس پنجم دبستان تئاتری را برای اجرا به مدرسه ما آورده بودند و من به فراش مدرسه گفتم می‌خواهم هرشب این نمایش را ببینم و اوهم به شوخی به من گفت هر شب باید سالن را جارو کنم تا اجازه بدهد و من هم پذیرفتم. ۱۳ روز این نمایش در مدرسه ما اجرا داشت و من هر روز آنرا می‌دیدم به شکلی که آن را حفظ شده بودم و همان تئاتر را کارگردانی و اجرا کردم.
زمانیکه کار تئاتر را تازه شروع کرده بودم یک نمایش آلمانی را به کارگردانی زنده یاد حمید سمندریان اجرا کردیم و بعد از آن به اداره تئاتر رفتم و به صورت قراردادی استخدام شدم و در آن جا ابتدا شروع به کارهای پانتومیمی کردم.
در هر صورت نباید فراموش کرد که کاویانی سالهای طولانی ما را شاد کره، لبخند به لب هایمان آورده، پیام های اجتماعی داده و در راستای هنر بازیگری تلاش کرده است و نباید در حمایت از او کوتاهی شود.
فیلم های سینمایی کاویانی
فردوس کاویانی بازیگری در سینما را از سال 1349 با فیلم تجاوز شروع کرد. او تا سال 91 در 28 فیلم سینمایی با کارگردانان بزرگ و مطرح کار کرد. او غالبا نقش های مثبت را برعهده داشت البته اگر فیلم پرونده، تولید سال 62، را نادیده بگیریم. خودش درباره این فیلم گفته: من نقش‌های منفی دوست را ندارم و برای این فیلم می‌خواستم به مهدی صباغ زاده بگویم که نمی‌توانم بیایم اما به یکباره متوجه شدم قرارداد را امضا کرده‌ام.
فیلم ساکن خانه چوبی به کارگردانی حسینعلی لیالستانی آخرین فیلم کاویانی است. او قبل از آن در نارنجی پوش با داریوش مهرجویی همکاری کرده بود. کاویانی قبل از آن هم در سه فیلم دیگر یعنی میکس، بانو و اجاره نشین ها از سوی مهرجویی دعوت به بازی شده و در آنها نقش آفرینی کرده بود.
در مسیر تندباد، همه دختران من، سفر پرماجرا، سگ کشی، جایی برای زندگی، ساوالان، دل ودشنه و ... از دیگر کارهای شاخص سینمایی این هنرمند پیشکسوت است. فردوس کاویانی در فیلم ها و سریال های ماندگاری بازی کرده است
سریال های تلویزیونی فردوس کاویانی
کاویانی در تلویزیون حضوری درخشان داشته و در سریال های ماندگاری بازی کرده است. قطعا هنرنمایی او در مجموعه همسران و همچنین آژانس دوستی هرگز فراموش نخواهد شد.
او اولین بار در سال 61 در سریال همشهری بازی کرد و بعد از آن محله بروبیا و محله بهداشت را از او دیدیم.
آخرین کار تلویزیونی کاویانی با سال 91 و سریالهفت سین بر می گردد که سریال نوروزی شبکه دو به کارگردانی یدالله صمدی بود.
پرانتزباز، سرزمین مادری، تفنگ سرپر، آیینه و ... از دیگر کارهای شاخص تلویزیونی این هنرمند است.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
کشتی آرای: سکه ۴۰۰ هزار تومان ارزان شد
:: فناوری اطلاعات ::
از آیفون ۱۵ چه می‌دانیم؟
:: روی خط جوانی ::
هدیه‌های سمی زوجین!
:: ورزش ::
همه چیز درباره خویچا کواراتسخلیا، مارادونای گرجستانی
:: فرهنگ و هنر ::
آخر سریال بی همگان چه می شود
:: حوادث ::
قتل؛ پایان عشق‌ممنوعه مردمتاهل

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار