شنبه 3 مهر 1400

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی دانش و فناوری همه چیز درباره برج میلاد

 
 

هموطن سلام , چهارشنبه 16 شهريور 1384

همه چیز درباره برج میلاد

 
 

برج ميلاد پس از برج سي ان تورنتو كانادا با 3/553 متر ارتفاع، برج مسكو با 3/533 متر ارتفاع و برج شانگهاي چين با 500 متر ارتفاع، چهارمين برج بلند مخابراتي دنياست.

همه چیز درباره برج میلاد
اين برج با 435 متر ارتفاع پس از برج سي ان تورنتو كانادا با 3/553 متر ارتفاع، برج مسكو با 3/533 متر ارتفاع و برج شانگهاي چين با 500 متر ارتفاع در مكان چهارم برج‌هاي مخابراتي جهان قرار دارد. اين برج از 5 قسمت اصلي شامل: شالوده، ساختمان پاي برج (لابي)،‌ بدنه اصلي برج، سازه راس و دكل تشكيل شده است. ساختمان راس آن يكي از بزرگ‌ترين ساختمان‌هاي راس در برج‌هاي مخابراتي دنياست.
از ميان طرح‌هاي متعدد پيشنهادي براي معماري برج، سرانجام طرحي برگزيده شد كه با معماري ايراني و اسلامي همخواني بيشتري داشته باشد و بتواند پيروزي ميان سنت‌هاي ديرين و فناوري نوين معماري ايجاد كرده و تمدن اصيل ايراني - اسلامي را به جهانيان عرضه دارد.

مشخصات قسمت‌هاي مختلف برج:
قسمت اول، شامل پي و سازه انتقالي است كه زير سطح زمين و از تراز 00/14_ متر تا تراز 00/0 ± برج مي‌شود. پي برج يك پي گسترده دايره‌اي شكل به قطر 66 متر و ضخامت متوسط 4 متر است و در محيط آن كابل‌هاي پس‌كشيدگي، كار گذاشته شده است.
سازه انتقالي به ارتفاع 15 متر شكلي شبيه به هرم ناقص دارد و شامل يك هسته مركزي توپر و 8 ديوار مايل پشت بنددار است. به منظور تعيين رفتار پي و شناخت نيروها و تنش‌هاي موجود در آن، ابزار دقيقي مانند تنش سنج
 

" قالب لغزنده موجود در بدنه اصلي برج با توجه به پيچيدگي‌هاي خاص آن طراحي و پس از ساخت بعضي قطعات آن در داخل كشور در پاييز سال 1377 نصب شد. مجموعه قالب از 3 عرشه كاري تشكيل شده است... "

 
 
و كرنش سنج در نقاط مختلف آن تعبيه شده است. حجم بتن‌ريزي پي و سازه انتقالي تقريبا 21000 مترمكعب است.
قسمت دوم ساختمان پاي برج است كه 6 طبقه دارد و تا تراز 4/28 + متري ساخته مي‌شود. اين ساختمان به طور عمده شامل فضاهاي تاسيساتي، اداري، خدماتي، هنري، ‌تفريحي و مراكز خريد است و مساحت طبقات آن در مجموع به حدود 15000 متر مربع مي‌رسد.
قسمت سوم، بدنه اصلي برج است كه سازه‌اي از جنس بتن مسلح دارد و از تراز 00/0 ±، تا 315+ متر امتداد مي‌يابد. شكل كلي آن عبارت است از يك هشت ضعلي مركزي به همراه تعدادي ديوار داخلي و چهار باله ذوزنقه‌اي شكل كه به آن متصل مي‌شود. بزرگ‌ترين قطر بدنه در تراز 00/0±؛ 28 متر است كه با افزايش ارتفاع به تدريج كاهش مي‌يابد و در تراز 240 متر، به حدود 5/16 متر مي‌رسد و تا تراز 302 متر امتداد مي‌يابد. در ضمن ضخامت ديوارها هم متغير است و با افزايش ارتفاع، ‌كاهش مي‌يابد.
در داخل 3 حفره بدنه اصلي برج،‌ 6 آسانسور 21 نفره با سرعت 7 متر در ثانيه نصب مي‌شود و حفره چهارم نيز به پله اضطراري اختصاص دارد و همزمان با ساخت بدنه، قطعات آن نيز نصب شده است.
در بدنه اصلي برج علاوه بر آرماتورهاي A3 از آرماتورهاي خاص نيز استفاده مي‌شود. اين آرماتورهاي خاص با بست مكانيكي به هم متصل مي‌شوند و در 4 باله بدنه تا تراز 240 متري مورد استفاده قرار مي‌گيرند.
عيار بتن مصرفي در بدنه برج 420 كيلوگرم بر مترمكعب است و مقاومت 28 روزه آن 350 كيلوگرم بر سانتي‌متر مربع تعيين شده است.
سيمان مصرفي سيمان نوع II و مواد افزودني بتن شامل فوق روان‌كننده،‌ ديرگير كننده و هوازاست. بتن مصرفي دري بچينگ‌هاي مجاور برج ساخته مي‌شود و پس از آن كه با ميكسر به پاي بدنه آورده شد در زماني حدود 5 دقيقه توسط ويچ به محل تخليه در بالاي قالب حمل مي‌شود. دو آزمايشگاه مستقل كيفيت مصالح و بتن را به طور مرتب بررسي كرده و گزارش مي‌دهند.
بدنه اصلي برج با روش قالب لغزان اجرا مي‌شود. اين روش براي ساخت سازه‌هاي بلند بتني بسيار مناسب است و سرعت اجرا را به حدود 4 متر در هر شبانه‌روز مي‌رساند. حركت قالب و به تبع آن، آرماتوربندي - بتن‌ريزي و ديگر عمليات اجرايي به طور پيوسته است و توقف جز در موارد از پيش طراحي شده، امكان‌پذير نيست.
قالب لغزنده موجود در بدنه اصلي
 

" به منظور ايجاد يك روند عملي در مراحل ساخت و نصب، اين سازه به 6 قسمت تقسيم شده است... "

 
 
برج با توجه به پيچيدگي‌هاي خاص آن طراحي و پس از ساخت بعضي قطعات آن در داخل كشور در پاييز سال 1377 نصب شد. مجموعه قالب از 3 عرشه كاري تشكيل شده است.
عرشه فوقاني كه بتن‌ريزي و هدايت قالب در آن انجام مي‌شود.
عرشه مياني كه مخصوص آرماتوربندي و ويبره زدن بتن است و عرشه آويزان كه نگهداري، عمل‌آوري و ترميم احتمالي بتن در آن صورت مي‌گيرد. بدنه اصلي برج از تراز 00/0± تا 315+ متر طي 9 مرحله كاري انجام شد و تمام حجم بتن‌ريزي آن حدود 31000 مترمكعب است.

مراحل اجرا
نخستين مرحله اجرا در تاريخ 12 دي ماه سال 1377 آغاز شد. پس از پايان اين مرحله، آسانسور حمل پرسنل با ظرفيت 25 نفر در بخش مركزي بدنه نصب شد. هنگام اجراي بدنه،‌ در هر 12 متر يك سقف دسترسي در بخش مركزي ساخته مي‌شد. بازشوها و صفحات مدفوني كه در نقشه‌ها پيش‌بيني شده‌اند، به دقت اجرا مي‌شوند. براي حفاظت از برج در مقابل صاعقه، سيم‌هاي مسي در بدنه برج كار گذاشته شده كه تا كف پي امتداد دارند و در نهايت به شبكه هم پتانسيل كف پي متصل مي‌شوند. علاوه بر اين به منظور بررسي عملكرد نيروها، در زير پي و بدنه برج ابزار دقيق استاتيكي و ديناميكي در مكان‌هاي مختلف بدنه جايگذاري مي‌شوند كه از نتايج آنها براي كسب اطلاعات بيشتر، براي نگهداري برج و همچنين كارهاي تحقيقاتي مي‌توان استفاده كرد. به همين ترتيب و براي اطلاع از هرگونه حركت احتمالي بدنه برج و محدوده اطراف آن يك شبكه ميكروژئودزي در بدنه و اطراف برج ايجاد شده است، تا در هنگام لزوم توسط دوربين‌هاي دقيق نقشه‌برداري بتوان اطلاعات لازم را ثبت و ضبط كرد.
قسمت چهارم ساختمان سازه راس است كه ساختماني 12 طبقه و از جنس اسكلت فلزي است و از تراز 245+ تا 315+ متري
 

" دكل به طول 120 متر است كه از تراز 315 متر شروع مي‌شود و تا تراز 435 متري ادامه مي‌يابد. در قسمت تحتاني پايه اين سازه به ميزان 7 متر در بتن مدفون شده است... "

 
 
ساخته مي‌شود. نماي بيروني اين ساختمان شيشه‌اي است و طبقات مختلف آن علاوه بر كاربردهاي تاسيساتي،‌ مخابراتي و تلويزيوني داراي جاذبه‌هاي تفريحي شامل رستوران ‌گردان، سكوي ديد روباز و گنبد آسمان در آخرين طبقه است. مساحت طبقات ساختمان راس برج در مجموع حدود 12 هزار مترمربع است و بيشترين قطر آن 60 متر است. وزن كل اسكلت فلزي اين ساختمان 2 هزار تن است كه توسط تيرهاي شعاعي و اتصالات صفحه فلزي به بدنه بتني متصل مي‌شوند.

سازه شش قسمتي
به منظور ايجاد يك روند عملي در مراحل ساخت و نصب، اين سازه به 6 قسمت تقسيم شده است. روش بالابري و نصب 3 بخش اين سازه روش بالابري سنگين ناميده مي‌شود. در اين روش قطعات از قبل ساخته شده،‌ در روي زمين و در پاي برج مونتاژ شده و توسط كابل به يكديگر بسته مي‌شود.
مجموعه حاصل توسط كابل‌هايي كه به نقاط مشخصي از آن اتصال مي‌يابد، به عرشه‌اي در قسمت فوقاني برج متصل مي‌شود. اين كابل‌ها به جك‌هاي مخصوصي متصلند كه براي عمليات بالابري سنگين از آنها استفاده مي‌شود.
اعضاي باقي‌مانده نيز توسط بالابري سبك به بالاي برج حمل شده و نصب مي‌شوند. سبد اصلي سازه راس سنگين‌ترين قطعه‌اي است كه با اين روش در برج بالابري مي‌شود و وزني حدود 3 هزار تن دارد. به منظور حصول اطمينان از كيفيت ساخت سازه در كارخانه سازنده، روند ساخت و بازرسي‌هاي موردنياز طي نظامي مدون انجام مي‌شود. اين نظام شامل موارد بازرسي نقشه‌ها و قطعات، تطابق با استانداردهاي موردنظر و گواهينامه‌هاي مربوط به دست‌اندركاران ساخت است.
قسمت پنجم، دكل به طول 120 متر است كه از تراز 315 متر شروع مي‌شود و تا تراز 435 متري ادامه مي‌يابد. در قسمت تحتاني پايه اين سازه به ميزان 7 متر در بتن مدفون شده است. قطر اين دكل در پايه 6 متر است و در نهايت به 60 سانتي‌متر مي‌رسد و به گونه‌اي ساخته مي‌شود كه آنتن‌هاي مختلف راديويي و تلويزيوني روي آن نصب مي‌شوند.
بنا به پيش‌بيني مشاور، دكل در دو قسمت 70 متري و 50 متري در داخل بخش مركزي بدنه برج ساخته مي‌شود. پس از ساخته شدن، هر بخش توسط جك‌هاي بالابر به مكان خود منتقل مي‌شود و در آن مكان نصب مي‌شود.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
یارانه نقدی مرداد ماه امشب واریز می‌شود
:: فناوری اطلاعات ::
هواوی برای خرید تراشه خودرو مجوز گرفت
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
کریستیانو رونالدو به رکورد علی دایی رسید
:: فرهنگ و هنر ::
ترس‌ها و خطرهای بدلکاری بعد از پیمان ابدی و ارشا اقدسی
:: حوادث ::
شوهرعمه قاتل از چوبه دار نجات یافت

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار